Атеље 212 и Факултете примењених уметности (ФПУ) у Београду данас су потписали протокол о сарадњи, који укључује студентску праксу у позоришту и оквиру ког је урађено идејно решење дизајна ове сезоне позоришта.
Приликом потписивања протокола, управник Атеља 212 Новица Антић је истакао да је то почетак сарадње са ФПУ, јер је свим студентима, поготово уметничких академија, преко потребна пракса у позоришту.
„Нема боље праксе него да раде док су студенти у позоришту које има 65 година и утемељено је на нечему што је тада било модерно и ново. Позоришту су увек у уметничком смислу потребне нове и свеже идеје. Природан је спој примењене и позоришне уметности“, истакао је Антић.
Према његовим речима, у овој позоришној сезони Атељеа ФПУ је задужен за целокупни дизајн, не само плаката, већ и програма, логоа и другог, а његови студенти могу у различитим програмима учествовати у процесу рада на представама и дати своје идеје сценографима.
Истакавши да је дизајнерка и сценографкиња Атељеа 212 Марија Јевтић иницирала сарадњу са ФПУ, Антић је додао да се нада да ће неко од студената остати у њиховом или неком другом позоришту у Србији.
„Битно је да студенти прођу кроз “бриф“ са ауторима представе и да се повеже ликовност са њиховом перцепцијом текста. Мени је супер занимјиво јер добијамо свеже, нове и другације идеје“; рекла је Јефтић.
Декан ФПУ Горан Чпајак је истакао да је да њихови студенти кроз саме студије улазе у проблематику стварања представе и програма позоришта, и да ће за њих бити „велики успех ако се позиционирају и остану у позоришту“.
„Имамо 11 смерова, покривамо све сегменте ликовне и примењене уметности и можемо да понудимо све што је под капом ликовне и примењене уметности“, рекао је Чпајак.
У оквиру сарадње коју је Атеље 212 успоставио са ФПУ, представљен је нови генеративни визуални идентитет Атељеа 212 који је урадио Милош Илић, професор Графичког дизајна и Визуелних комуникација на ФПУ и добитник преко 250 интернационалних и домаћих награда.
Илић је приметио да студенти немају прилику да раде овакве врсте креација са реалним клијентом као Атеље 212 и да је за њих „страшно битно да сарађују са културним институцијама са реномеом“.
Према његовим речима, у пројекат са Атељеом 212 је тренутно укључено 14 студената са графичког дизајна, а биће их много више са других смерова, попут сценографије и костима.
Преузмите андроид апликацију.