Početna > Biznis
Biznis

Antolović: Veliko interesovanje srpskih firmi za poslovanje u Emiratima

Direktorka Predstavništva Privredne komore Srbije u Dubaiju Maja Antolović izjavila je danas da je PKS otvorila kancelariju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima zbog velikog interesovanja srpskih kompanija za poslovanje u UAE, ali i zbog snažnog razvoja čitavog regiona Srednjeg istoka.
Foto: Tanjug/AP Photo/Kamran Jebreili

„Naš zadatak je da budemo ovde prisutni, da budemo tu za privrednike iz Srbije. To će se ogledati najviše u vidu informativne podrške i saveta koje ćemo davati. Najviše će se to odnositi na sam početak poslovanja, na plasiranje proizvoda, i na razvoj firmi koje su već ovde u Dubaiju“, rekla je Antolovićeva za Tanjug.

Dodaje da je misija PKS u Dubaiju da srpske privrednike upozna sa poslovnom kulturom u Emiratima.

„Da ih upoznamo sa načinom poslovanja u Dubaiju kako bi iskoristili njihove potencijale u Emiratima“, istakla je Antolovićeva.

Naglašava da će PKS nastaviti sa podrškom privrednicima koji tradicionalno nastupaju na sajmovima u Dubaiju, poput velikog prehrambenog sajma Gulfuda ili jednog od najvećih tehnoloških sajmova na svetu GITEX.

„Trenutno radimo pripremu za predstavljanje naših kompanija na GITEX koje će se održati od 16-20. oktobra“, istakla je Antolovićeva.

Govoreći o savetima za pokretanje firme ili predstavništva u UAE, kaže da je to jedno od najčešćih pitanja koje stiže na adresu predstavništva PKS u Dubaiju.

„Što se tiče samog otvaranja mislim da je najbitnije odraditi pripremu, da znate koju vrstu privrednog društva želite da otvorite. Da li želite da budete d.o.o, ofšor, samostalni privrednik. Pored toga, važno je da imate jasno odrađenu sliku o ciljnoj grupi klijenata. Sledeći korak je odluka da li ćete prijaviti firmu u free zoni ili u kopnenoj zoni, a to je jedna od najbitnijih stavki pre samog procesa otvaranja, jer postoji određena razlika“, objasnila je Antolović.

Ukazuje da u slučaju da je u slučaju otvaranja firme u kopnenoj zoni proizvod moguće plasirati u Emiratima, dok su firme koje posluju u free zoni ograničene samo na izvoz.

„Potom, jako je bitno registrovati poslovno ime, a morate biti svesni i da firma mora posedovati kancelariju odnosno morate imati ugovor o kancelarijskom prostoru. Sledeći korak je dobijanje poslovnih licenci od drugih institucija, što zavisi od vrste robe. Tek nakon toga prijavljujete firmu, a poslednji korak u celom procesu je otvaranje računa u banci, bez koga firma nije aktivna. Ono što je jako bitno za naše firme, da trenutno otvaranje bankovnog računa može da traje između šest nedelja i tri meseca. Dakle priprema kao prvo, jasna odluka čime želite da se bavite i gde želilite da plasirate vaš proizvod – u Emiratima ili u izvozu“, naglasila je Antolovićeva.

Rebalansom obezbeđeno dodatnih 500 miliona dinara za nadoknadu štete vlasnicima svinja

Preuzmite android aplikaciju.