Већина људи је свесна чињенице да прекомерно излагање сунчевим ултраљубичастим зрацима може довести до стварања бора и других оштећења коже, што у неком тренутку може довести и до развоја рака коже.
Међутим, оно што многи можда не знају је да узимање одређених лекова може појачати ефекте сунца. Исто тако, неки антибиотици могу учинити људе осетљивијим на сунце, посебно оне са светлијом кожом и очима.
Одређени лекови садрже једињења која, активирана УВА зрачењем, могу оштетити ћелијске мембране и, у неким случајевима, ДНК.
Последице могу бити озбиљне опекотине од сунца на изложеним деловима тела.
У ретким случајевима, лекови такође могу изазвати алергијску реакцију на излагање сунцу, изазивајући осип који може покрити цело тело.
Шта је фотосензитивност?
Одређени антибиотици у комбинацији са излагањем сунцу могу довести до фотосензитивности, односно осетљивости на ултраљубичасте зраке. Током дужег излагања сунцу, ризик од опекотина се може повећати.
Постоје две врсте фотосензитивности: фототоксична и фотоалергијска реакција.
Фототоксичне реакције настају када нова хемикалија у нашем телу ступи у интеракцију са УВ зрацима. Резултат је осип на кожи који изгледа као јака опекотина од сунца и обично се развија у року од 24 сата након излагања сунцу.
Фотоалергијске реакције се такође јављају као нуспојава неких лекова, али се могу јавити и због хемикалија које се налазе у козметичким производима и кремама за сунчање. Код ове врсте реакције обично је потребно неколико дана да се осип развије након излагања сунчевим зрацима.
Симптоми фотосензитивности
Симптоми варирају од благих до тешких. Најчешћи симптом је осип или опекотине од сунца. Осип може или не мора предвидети свраб. У неким случајевима, опекотине од сунца могу бити толико тешке да се појављују пликови. Количина излагања сунцу потребна за реакцију увелико варира. Код неких људи чак и врло мала изложеност сунцу може изазвати осип или опекотине, док ће код других доћи до реакције након дужег излагања.
Најбољи начин за спречавање симптома фотосензитивности је ограничавање времена проведеног на сунцу. Особе које су осетљиве на светлост увек треба да користе крему са заштитним фактором када су на отвореном. Покривање и заштита коже такође може спречити проблеме. Носите шешире, наочаре за сунце и кошуље дугих рукава од природних материјала. Ови једноставни савети могу помоћи у заштити ваше коже.
Ако у летњим месецима имате здравствени проблем који се решава применом антибиотика, проверите са лекаром да ли смете да боравите на сунцу.
Поред тога, детаљно прочитајте упутство приложено уз лек у коме ће јасно бити наведено да ли је током узимања лека важно што више избегавати излагање сунчевим зрацима, како би се избегле потенцијалне реакције. Свакако је најбезбедније, ако већ имате такву терапију у летњим месецима, да прескочите сунчање, а пазите и неколико дана након завршетка узимања терапије.
Kako da pravilno podesite klima uređaj i umanjite račun čak 50%
Преузмите андроид апликацију.