Алергијска и асматска обољења су последњих деценија у сталном порасту.
Бројна истраживања су показала да је висок проценат деце која су рођена и одрастала у сеоској средини заштићен од астме, алергија и неуродерматитиса. Посебно позитиван ефекат има штала за краве. Контакт са различитим микробима у стајском вадуху, сену и прашини помаже у заштити од алергија.
Осим тога изгледа да пијење непрерађеног, природног, сировог млека смањује ризик од алергија.
Да ли постоји кључни фактор који је одговоран за антиалергијска својства штала и крављег млека? Истраживачи са међууниверзитетског истраживачког института Месерли у Бечу су пронашли есенцијални протеин. Млечни протеин бета-лактоглобулин (БЛГ) чини велики део беланчевина у сурутки и носач је микронутријената гвожђа, витамина и масних киселина. Истраживачка група је успела да покаже да БЛГ умирује имуни систем у комбинацији са гвожђем, цинком и витамином А. У супротном може да изазива алергије.
Научници су пронашли да је протеин садржан у великој количини у стајској прашини и да се задржава на сељацима. Када се ваздух у штали удише, протеин улази у тело. Детаљнија испитивања су показала да је БЛГ у прашини повезан са цинком који има значајну улогу у имуном систему. „Усисали смо ваздух кроз филтере на различитим локацијама око једне штале и прегледали узорке на протеин. Могли смо га измерити у опадајућим концентрацијама до скоро 300 метара око штале“, објашњава прва ауторка студије Изабела Пали-Шел.
Како млечни протеин доспева у толико великим количинама у стајску прашину?
Истраживачи су анализирали урин говеда. Протеин је пронађен у урину говеда, код женки и код мужјака. Да би тестирали антиалергијски ефекат протеина научници су мишевима давали стајску прашину у облику капи за нос. Уколико је прашина садржала БЛГ није дошло до алергијске реакције, док се она испољила са капима у којима није било трагова протеина.
Према наводима истраживача заштитни ефекат се показао не само против алергена млека већ и против алергена из брезе. Дакле то је општи заштитни ефекат без обзира који алерген је у питању. Резултати истраживања ће помоћи да се стечена научна сазнања примене код пацијената који пате од алергија.
Otrov ili lek: Na njemu smo odrastali, sada ga satanizuju, a evo šta nauka kaže
Преузмите андроид апликацију.