Анкета нашег портала на тему „Да ли млада треба да узме мужево презиме?“ дала је интересантне податке, а најчешћи одговор на ово питање био је – да.
На узорку од 600 испитаника потврдан одговор дало је чак 41% анкетираних, док је одмах иза опција да се мужево презиме дода на женино са 39% гласова.
Тек 21% рекло је да жена не треба ни да промени своје презиме, ни да дода мужево.
Оно што статистика не говори јесу разлози због којих су гласови распоређени на овај начин.
Преузимање презимена ствар је личног избора, али и вишевековне традиције, поготово на нашим просторима.
„Уопштено посматрано, иако је реч о приватној (требало би) одлуци жене у нашем друштву, одлука о промени или задржавању презимена при удаји често излази из оквира приватности и постаје ствар јавног морала, као и нека врста мерила адекватности супруге и њене посвећености брачној заједници“, рекла нам је својевремено Ана Билиновић Рајачић, социолог.
Многи истичу како је лепо када је једна породица под једним истим презименом, што је најчешћи позитивин аргумент за преузимање презимена.
Разлози против, у новије време су учесталији, а тичу се личних убеђења али и проблема административне природе.
Промена презимена за неке жене представља губитак дела идентитета и не могу да се навикну на промену презима на које су навикли током целом живота. Осим тога, промена презимена вуче и трошкове и проблематику издавања нове личне карте и других докумената.
Неки наводе и баналније разлоге, па не преузимају или не додају презиме мужа зато што „лоше звучи“ или слично.
Било како било, ова одлука на крају пада „на рамена“ жене, која би у сваком случају требало да има подршку мужа у својој одлуци.
Преузмите андроид апликацију.