Početna > Život i stil
Život i stil

Amortizeri vozila: Znate li da s padom njihovih performansi može doći do pucanja guma?

Omogućavaju kontrolisanu i udobnu vožnju.
Foto: Unsplash/Dusty Barnes

Amortizeri spadaju u potrošni materijal, a istrošene komponente mogu da imaju štetan učinak na upravljanje, zaustavljanje i stabilnost vašeg vozila.

Ovaj sistem je neophodan kako automobil ne bi poskakivao po neravnom putu.

I zato je ugrađena opruga koja apsorbira učinak neravnina na putu.

Međutim, opruge nisu dovoljne za smirivanje vozila. Zbog toga postoji potreba za amortizerima.

Oni pomažu pri ublažavanju udara s neravnih površina, ograničavajući kretanje spone i prigušujući energiju koja se nalazi u oprugama. Sve to omogućuje kontrolisanu i udobnu vožnju.

Kako u vožnji prepoznati istrošene amortizere?

Ukoliko stisnete kočnice i ako dođe do prepoznatljivog spuštanja nosa vozila, imate problem. To je jasan znak da su navedeni delovi istrošeni, a opasna nuspojava je povećanje kočionog puta (čak do 20 posto).

Isto važi i kada, nakon snažnog dodavanje gasa, dođe do većeg spuštanja zadnjeg dela automobila.

Foto: Unsplash/MArtin Katler

Istrošeni amortizeri gube funkciju, pa dolazi do poskakivanja vozila na neravninama (vozilu treba više vremena da se smiri nakon prelaska neravnine).

Poskakivanje vozila dovodi do oštećenja na gumama, odnosno tipičnog „naboravanja“ materijala. Zbog toga može da dođe i do pucanja guma ili njihove neefikasnosti prilikom akvaplaninga, odnosno vožnje na mokrom kolovozu.

Znak istrošenosti je promena u ponašanju vozila prilikom prolaska krivina, odnosno povećano naginjanje ili čak nekontrolisano ljuljanje.

Jedan od simptoma su i vibracije na upravljaču, čak i na ravnom putu. Zveckanje ili metalizirani udarci takođe mogu da se čuju kad su amortizeri istrošeni.

Za kraj, tu je i nestabilnost automobila pri visokim brzinama.

Koliko goriva je najbolje sipati u rezervoar: Ovo je granica ispod koje ne bi trebalo da idete ako želite da vam automobil ne strada

Preuzmite android aplikaciju.