Nadogradnja Pentagonovog softvera od 14 milijardi dolara za borbene avione F-35, koji važe za najmodernije na svetu, ima mnogo mana.
Razlog je to što pati od mnogih „dečjih bolesti“, instalira se na već raspoređene letelice iako je, prema novoj proceni vojne kancelarije za testiranje, „nedorađen, manjkav i nedovoljno testiran“.
Operateri aviona „utvrdili su nedostatke u naoružanju, fuziji, komunikaciji i navigaciji, kibernetičkoj sigurnosti i procesima ciljanja, koji su zahtevali modifikaciju softvera i dodatno vreme i resurse, što je uzrokovalo kašnjenja“, prema proceni u godišnjem izveštaju kancelarije za testiranje, koje će uskoro biti objavljeno, prenosi Blumberg.
Avion kompanije Lokid Martin zapravo je ‘leteći kompjuter’ s više od 8 miliona linija kompjuterskog koda, a softver potreban za povećanje njegovih sposobnosti karakterišu problemi otkako su isporuke te nadogradnje započele 2020. godine.
Prema proceni, kancelarija programa F-35 američkog Ministarstva odbrane implementirao je „poboljšanja procesa za rešavanje problema razvoja softvera“.
Procena koju je izvršio novi direktor testiranja Ministarstva odbrane Nikolas Guertin pokazala je da se kancelarija „ne pridržava objavljenih najboljih praksi“ te da „redovno nije uspivao da isporučiti unapređenja sadržana u njihovom glavnom rasporedu“.
Program je, kako se navodi, nedovoljno finansirao timove za „adekvatno testiranje, analizu podataka ili izvođenje sveobuhvatne“ analize provera „kako bi se osiguralo da nenamerni nedostaci nisu ugrađeni u softver pre isporuke“.
Kao rezultat toga, proces je rezultirao čestim „otkrićima kritičnih borbenih nedostataka nakon što su uvedeni u borbene jedinice”.
Preuzmite android aplikaciju.