Ако би владе најразвијенијих земаља кренуле у одлучну акцију сузбијања утаје пореза на глобалном нивоу и утврдиле да најбогатији људи на планети убудуће плаћају само два одсто пореза прикупили би 250 милијарди долара годишње.
Та сума која би се наплатила чинила би само два одсто од 13 билиона долара богатства које је у власништву 2.700 милијардера широм света, саопштила је истраживачка група на Париској школи економије.
Тренутно милијардери ефективно плаћају далеко мање лични порез од других пореских обвезника са скромнијим средствима јер могу да изместе богатство у лажне компаније које их штите од пореза на доходак, наводи група у извештају о утаји пореза.
„По нашем мишљењу, ово је тешко оправдати јер ризикује да наруши одрживост пореских система и друштвену прихватљивост опорезивања“, рекао је новинарима директор опсерваторије Габријел Зуцман, пренео је Си-Ен-Ен.
Процењује се да је лични порез милијардера у Сједињеним Државама близу 0,5 одсто а још мање у Француској која иначе има високе порезе, проценила је Опсерваторија.
Растућа неједнакост у богатству у неким земљама подстиче позиве најбогатијим грађанима да сносе већи порески терет јер се јавне финансије боре да се изборе са старењем становништва, огромним финансијским потребама за енергетску транзицију и дугом који је нарастао током пандемије Ковида.
Иако би координисани међународни притисак на опорезивање милијардера могао потрајати годинама, Опсерваторија је указала на успех који су владе имале у свему осим у укидању банкарске тајне чиме би се смањила могућност компанијама да пребацују профит у земље са ниским порезима.
Преузмите андроид апликацију.