Почетна > Србија
Србија

Америчке и кинеске компаније чувају податке у Крагујевцу

Центар светског економског форума за четврту индустријску револуцију почео је да ради у Србији и обједињаваће 20 институција које ће развијати софтвере на Националној платформи за вештачку интелигенцију.
Фото: PrtSc/Data Cloud Technology/YouTube

Очитавање рендгенског снимка тренутно много зависи од људског ока и искуства доктора, а подразумева и присуство лекара. Применом вештачке интелигенције биће могуће прецизно очитавање снимака, који ће указивати пацијентима на здравствени проблем, а уколико буде потребно биће прослеђивани специјалистима. Томе ће претходити формирање базе података у којој ће бити сакупљено много снимака, а уз помоћ вештачке интелигенције они ће бити анализирани. Лекари неће морати да буду распоређени свуда по Србији, већ на једном месту.

Анализа рендгенског снимка биће само један од пројеката којег ће унапређивати и промовисати Центар за четврту индустријску револуцију. Он је 1. марта почео да ради у Србији, у оквиру владине Канцеларије за ИТ и е-управу.

„Основан је заједно са Светским економским форумом. То је 16. такав центар на свету, што само показује колико је Србија напредовала у новим технологијама. Трећи је у Европи и први у региону“ каже др Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и е-управу.

Шта конкретно значи сарадња са Светским економским форумом?

То значи двосмерну комуникацију јер ћемо кроз овај центар имати приступ знању и искуству осталих 15 центара и обрнуто. Добро је што је одлучено да буде део Канцеларије за ИТ и е-управу из простог разлога што је Канцеларија високо позиционирана и директор одговара директно председнику владе. Самим тим тај центар нам даје снагу и ауторитет да водимо озбиљне нове пројекте дигитализације.

Чиме ће се бавити центар?

Председница владе Ана Брнабић тражила је да се бави даљим развојем вештачке интелигенције, биомедицине, биоинжењерства и биотехнологије.

Зашто вештачка интелигенција?

Она је на неки начин светски тренд. Сада је вештачка интелигенција, оно што је у претходној влади била дигитализација.

Центар треба да обједини све институције на једном месту које се баве вештачком интелигенцијом и да буде њихова спона са Светским економским форумом од кога ће преузимати најновија технолошка решења?

Управо тако. Сваког месеца се организује виртуелни видео-скуп свих 16 центара и свако представља шта је урадио. Углавном се скоро сви баве вештачком интелигенцијом. Остали центри имају могућност да траже знање и искуство неког другог. Тако да ћемо ми почев од овог месеца имати приступ искуствима осталих центара и моћи ћемо много брже да идемо даље.

Колико ће људи радити у центру?

Чекамо да поставимо директора центра, али још нисам спреман да саопштим његово име. У центру ће за почетак радити троје или четворо. То су људи са мешовитим биографијама. ИТ стручњаци који су специјализовани за вештачку интелигенцију, али и молекуларни биолози, како бисмо применили вештачку интелигенцију у медицини. Неки центри у свету имају и до 40 запослених. Наш план је да их у првој години буде десет, али је ту цела Канцеларија за ИТ и е-управу, која ће им бити потпора и подршка.

Постоји ли опасност од хаковања података?

Свакодневно се боримо да заштитимо те податке и сигурно је безбедније да су ту него да се чувају у неким импровизованим малим систем салама или канцеларијама.

Да ли су ваши клијенти и приватне компаније, па и стране, које не послују код нас, а желе ту да чувају податке?

Влада је основала Д.О.О. који је 100 одсто у власништву државе. Компанија се зове „Дата клауд технолоџи” и ради комерцијалне послове. И она је потписала комерцијалне уговоре са америчким ИБМ-ом и кинеским „Хуавејом”, тако да и те велике компаније чувају своје податке у Крагујевцу. Велико је интересовање и преговори су у току са још једном познатом америчком компанијом и надам се да ће бити потписан комерцијални уговор.

Kraj prve faze gradnje fabrike ”Erenli”

 

Преузмите андроид апликацију.