Najveće američke banke, uključujući „Goldman saks”, „Siti group” Dži-Pi Morgan zaradile su ukupno šest milijardi dolara u trgovini rubljama tokom prošle godine, pokazuju podaci finansijske analitičke kompanije „Vali analitiks”.
Blumberg je opisao šemu kako su američke banke obilato zarađivale na valutnim razlikama u trgovini ruskom rubljom.
Na primer, trgovac u Kazahstanu 20. maja 2022. godine mogao je da kupi deset miliona dolara od ruske banke po kursu od 59 rubalja za dolar. Tome se doda marža od jedne rublje i onda se to proda kolegama na Volstritu za brzi profit od 169.000 dolara.
Tada trgovac sa Volstrita to preproda međunarodnom klijentu po ofšor ceni od 61,5 rubalja po dolaru, što bi moglo da donese oko 250.000 dolara zarade, piše Blumberg.
U ovom poslovima učestvovale su banke iz Kazahstana i Jermenije koje su trgovale sa tržištima u prijateljskim zemljama sa Rusijom.
Među bankama pominju se Halik banka (zaradila 373 miliona dolara u deviznim transakcijama sa rubljom 2022.), Kaspi (77 miliona dolara), Ameriabank (106,7 miliona dolara).
Blumberg navodi da su u ove poslove bile uključene i banke koje posluju u Rusiji poput Rajfajzen banke, Gasprombanke i AK Bars banke.
Predstavnici banke odbili su da komentarišu ove navode, navodi anonimni izvor na koga se poziva Blumberg i dodaje da je Rajfajzen banka bila jedan od „najaktivnijih prodavaca“.
Iz Rusije je tokom 2022. godine u inostranstvo poslato oko 43 milijarde dolara, „većina novca je otišla na bankovne račune u susednim zemljama, uključujući Kazahstan, Jermeniju, Gruziju i Azerbejdžan“.
Preuzmite android aplikaciju.