Значај очувања културног наслеђа и економско оснаживање жена фокус је овогодишње манифестације “Шесте ткачке колоније“ која се традиционално 15. јула обележава на Старој планини.
Ткачка колонија одржана у селу Дојкинци за циљ има очување традиционалног ћилимарства као и промовисања српске културе, а њој су присуствовали представници дипломатског кора, амбасадори Канаде, Белгије и Португала али и међународних и локалних институција.
Манифестација промовише женско предузетништво како би се оне економски оснажиле али тиме се врши и промоција српских брендова, као шо су ћилими рекао је градоначелник Пирота Владан Васић.
“Идеја манифестације је да се скрене пажња јавности али и да едукујемо све оне жене које желе да се баве рукотворинама јер их је тешко наћи с обзиром да је ово мукотрпан посао“, додао је Васић.
Пиротски ћилими представљају национални бренд.
Пиротски ћилими представљају национални бренд и зато је важно да се са техником израде упознају жене из свих крајева Србије, нагласила је директорка НАЛЕД-а, Виолета Јовановић.
“Сваке године током ткачке колоније окупимо 10, 15 врсних ткаља из свих делова Србије како би научиле пиротску технику и преносиле то знање даље. Окупљамо дипломате и званичнике како би се о томе причало јер је важно да се наше нематеријално наслеђе сачува и да постане стуб локаног развоја и културног туризма“, рекла је Јовановић.
Пиротска техника ткања под називом пиротски разбој позната је широм света а симболи по којима су карактеристични ћилими из Пирота датирају из периода Неолита.
За један ћилим стандардне величине потребно је више од два месеца свакодневног рада.
Дипломатски дан у оквиру манифестације организовала је етно Мрежа уз подршку НАЛЕД-а, амбасаде САД и Министраства пољопривреде.