Početna > Svet
Svet

Alternativni London

Osim svima znanih Big Bena, Bakingemske palate, Tauerbridža i drugih istorijskih i kulturnih znamenitosti, u Londonu se nalaze i mnogobrojne lokacije prikazane u omiljenim filmovima i serijama, ili spomenute u muzičkim hitovima – zanimljiva alterantiva uobičajenoj turističkoj ruti.
Foto: PrtSc/Wikipedia

U najkosmopolitskijem gradu starog kontinenta u nekom trenutku su živele i radile neke od najvećih zvezda šoubiznisa, najčešće u Čelsiju i Kensingtonu.

U Londonu ste tako svojevremeno mogli naleteti na Čarlija Čaplina, Alfreda Hičkoka, Fredija Merkjurija ili Dejvida Bouvija, a kasnije na Madonu, Dejvida i Viktoriju Bekam, Eltona Džona ili druge slavne ličnosti koje su u nekom trenutku svog života London zvali domom.

Mnoge od njih grad je inspirisao, u njemu su stvarali svoja najbolja umetnička dela, a nebrojene su pesme u kojima je opevan. Za alternativnu rutu po Londonu identifikovali smo neka od legendarnih mesta iz pop kulture koja su zauvek ostala zabeležena na mapi grada.

Ulica Abi

Zebra u ulici Abi (Abbey Road) u severozapadnom Londonu verovatno je najpoznatiji pešački prelaz u istoriji, ali i prva asocijacija na Bitlse.

Foto: Shutterstock/Claudio Divizia

Kultni bend je u studiju “Abbey Road” snimio većinu svojih albuma, a pešački prelaz u istoimenoj ulici pojavio se na omotu njihovog albuma iz 1969. nakon čega je postao turistička atrakcija. Album se, naravno, zvao “Abbey Road” i doneo nam je hitove kao što su “Something” i “Here comes the Sun”, između ostalih.

Ulica Abi se nalazi u Vestminsteru i do nje se lako stiže podzemnom železnicom.

Sam pešački prelaz je nemoguće promašiti jer na njemu u bilo koje doba dana ili noći bude obožavalaca Bitlsa koji se fotografišu i repliciraju poznati omot na kom nonšalantno ulicu prelaze zvezde šezdesetih godina prošlog veka: Džon Lenon, Pol Makartni, Ringo Star i Džordž Harison.

Stanica Kings Kros
Foto: Unsplash/Michal Parzuchowski

Fanovi omiljenog čarobnjaka današnjice, Harija Potera u Londonu ne smeju zaobići stanicu Kings Kros. Ovde se nalazi platforma 9¾ gde se mladi čarobnjaci i veštice prvog septembra ukrcavaju u Hogvorts ekspres kako bi išli u školu, a kojoj mogu pristupiti samo oni sa magičnim moćima.

Džoan Roling se u knjizi bazirala baš na ovoj stanici jer su se tu, u vozu za Škotsku, upoznali njeni roditelji.

Iako je Kings Kros stanica u funkciji, postoji prostor posvećen Hariju Poteru, a tu je i prodavnica u kojoj se mogu kupiti sve vrste čarobnjačke opreme. Ne treba naglasiti da obožavatelji serijala konstantno opsedaju stanicu.

221B ulica Bejker

Broj 221B u Bejker ulici (221B Baker street) fiktivna je adresa najpoznatijeg privatnog detektiva u istoriji – Šerloka Holmsa.

Šerloka je stvorio pisac Artur Konan Dojl, a njegovi lik i delo korišteni su u brojnim filmovima i serijama.

Foto: PrtSc/Wikipedia/Jordan 1972

Kontroverzni detektiv ovde je živeo od 1881. do 1904, u stanu na drugom spratu male zgrade u džordžijanskom stilu.

Danas se smatra da u vreme kada su priče o Šerloku objavljene ova kuća zapravo nije postojala, a ovo pitanje zaokuplja naučnike već decenijama. Danas se na adresi 221b Bejker logično nalazi muzej slavnog detektiva, prepun artefakata iz priča, a u neposrednoj blizini je i muzej voštanih figura – Madam Tiso.

10 ulica Dauning

Famozna crna vrata kancelarije i rezidencije britanskog premijera poznata su kao “broj 10” i predstavljaju najfotografisanija vrata Londona u medijima, a njihova replika se pojavila u desetinama filmova i serija.

Foto: Shutterstock/Andy Wasley

Još od polovine 18. veka gotovo svi premijeri su živeli i radili na ovoj adresi, u rezidenciji koja raspolaže sa više od 100 prostorija.

Ova adresa izuzetno je važna i ljubiteljima romantične komedije “Love Actually”, budući da je na njoj “premijer” Ujedinjenog Kraljevstva Hju Grant mučio ljubavne muke i izveo nezaboravni ples uz pesmu “Jump for my love”.

Ipak, turisti ne mogu prići vratima broj 10 budući da je čitava ulica zagrađena zbog bezbednosti premijera i obezbeđenje je prisutno 24/7.

Od 2011. na ovoj adresi izmenjalo se čak šest premijera, dok je u istom periodu konstantno naseljen samo jedan Glavni mišolovac Kabinetskog ureda (engl. the Chief Mouser to the Cabinet Office). Ovo je službena titula koji nosi rezidencijalna mačka premijera Ujedinjenog Kraljevstva, u ovom slučaju mačak Lari.

Autor teksta: N. K.

London: Grad koji nudi sve

Preuzmite android aplikaciju.