Почетна > Свет
Свет

Албански судија нови члан Уставног суда БиХ

У Републици Српској верују да се прегласавањем српских и хрватских судија доносе одлуке политичке природе у корист једног народа и да је Уставни суд преузео улогу међународног протектора, тако што уместо тумачења Устава, покушава да намеће решења.
Фото: PrtSc/rtv_klan/YouTube

Пре неки дан је у тај суд, као један од троје страних судија, именован албански судија Леди Бијанку, што није прошло без коментара у Бањалуци. Милорад Додик се пита зашто је морао бити именован судија из земље са којом Срби имају конфликт већ стотину година, уз енормно неповерење и код једних и код других. Додик каже да располаже информацијама да је именовање Бијанкуа у Европском суду за људска права излобирао Бошњак, близак пријатељ албанског судије, због чега РС сумња у његову објективност.

Додик страхује да ће за 10 година Уставни суд „све проблематизовати, као што је до сада проблематизовао”. Званичници из Сарајева су најаве из РС о враћању на изворни Дејтон раније описали као „опасан пут у погрешном смеру”, који „патриоте БиХ неће дозволити”, наводећи како би кораци Бањалуке могли бити „позив на рат”.

Делегат у Већу народа РС Огњен Тадић рекао је како су уставописци знали да је у интересу природних права људи да ентитети имају имовину и управљају њоме, јер је она само тако ефикасно искористива. У случају да та права има БиХ, Тадић наводи да би сталним сукобима унутар система било угрожено природно право људи да уживају ресурсе на којима и поред којих живе.

„Да су писци дејтонског Устава хтели да БиХ има својину коју сада Уставни суд жели да јој додели, они би то ставили у Устав”, каже Тадић.

Он је за магазин Фактор оценио да је Уставни суд претећа „Ахилова пета” Дејтонског споразума, а то значи „угрожавање мира као основне вредности и политичке стабилности гарантоване овим споразумом”.

Колико је Немачка данас посвећена Израелу прочитајте овде.

 

Преузмите андроид апликацију.