Prosečna starost sudije u Srbiji je 52 godine. Od dve i po hiljade, koliko ih trenutno sudi, čak četvrtina ih je starija od 60 godina a još hiljadu ih je u šestoj deceniji. Alarm je upaljen jer, kada za to dođe vreme, u njihove stolice neće imati ko da sedne. Iako interesovanje za indeks Pravnog fakulteta ne opada, pripravnika je sve manje. Razloga je nekoliko, a najčešći je finansijski.
U narednih osam godina, više od 60 odsto sudija ide u penziju. Ko će da ih zameni, odnosno ko će da nam sudi?
Dragana Boljević iz Društva sudija Srbije, članica radne grupe, kaže da neće imati koga da izaberu. Zbog toga što ljudi vide pravosuđe kao lošu sredinu u kojoj ne mogu da ostvare svoje egzistencijalne potrebe.
„Slabo su plaćeni, traži se od pravnika sa položenim pravosudnim ispitom da mesecima, više od godinu radi besplatno. Ako su i primljeni, to je na određeno, što im onemogućava da dobiju kredit. Da rešavaju egzistencijalna pitanja“, dodaje Boljevićeva.
Trenutno ima oko 1.600 sudskih pomoćnika – nisu svi za sudije, a neki od njih i ne žele to da budu. Računica je da nedostaje više od 600 saradnika, a samo su 152 završila Pravosudnu akademiju. Nedostaju i jasni kriterijumi za karijerno napredovanje.
Preuzmite android aplikaciju.