Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

„Ала је леп oвај свет, oнде поток, oвде цвет“ – на данашњи дан умро један од најпознатијих Новосађана на чијим песмама одрастају сва деца

На данашњи дан, 14. јуна 1904. умро је један од најпознатијих српских песника, Јован Јовановић Змај. Змај је свој живот скончао у Сремској Каменици где се и данас налази његова кућа.
Фото: Градске инфо
Јован Јовановић Змај – песништво као лек

Јован Јовановић Змај, велики српски песник рођен је 6. децембра 1833. године у Новом Саду. По занимању је био аљ, али и песник и преводилац. Осим што је струком лечио људе, ипак је познатије да су његове песме лечиле. Оно што је Змај оставио иза себе, ми и дан данас читамо. Змајева песничка каријера отпочела је првобитно са преводилачким радом поезије у студентским данима, а потом и сопственим стваралаштвом. Змај се са својих непуних 30 година оженио са Ружом Личанин, са којом ће касније добити децу. Ова породична идила је опет Змаја нагнула да се песнички искаже и да напише књигу свима добро познату „Ђулићи“. Популарна збирка имала је преко 70 песама, а недуго након ње уследио је и наставак, не баш тако веселих песама. О Змајевој животној трагедији писали су многи. У животу је изгубио је и жену и сву децу. Збирка која је настала у том тону била је „Ђулићи увеоци„. Змај је се до краја свог живота посветио писању, и то не само кроз песме, већ и кроз уредништво што листова „Комарац“ и„Стармали“, што листова које је он лично покренуо попут „Јавор“, „Жижу“, „Илустровану ратну политику“ и најпопуларнији од свих – дечији часопис „Невен“.

Фото: WikimediaCommons/Ванилица

Поред лекарске и песничке праксе, Змај је био припадних високог интелектуалног круга тадашњег Новог Сада, те је често узимао учешћа у друштвеним и политичким питањима, временом у животу, све мање у политичком. Јован Јовановић Змај је током живота живео на различитим местима, поред европских престоница Београда, Будимпеште и Беча, највећим делом у Новом Саду, поготово у његовим приградским насељима. У Сремској Каменици купио је кућу, коју и данас посећују бројни туристи, али и деца.

Фото: Градске инфо
После Змајеве смрти остали су чувени стихови

Након Змајеве смрти, 14. јуна 1904. године остали су бројни његови стихови на којима су расле генерације и генерације. Песнички и уреднички живот који је живео Змај и дан данас служи као инспирација за бројне активности попут фестивала, институција, дечијих часописа…

Нема вероватно детета који не зна бар једну Змајеву песмицу, а сваки одрастао човек негде ће се сетити стиха попут Ала је леп овај свет, онде поток, овде цвет или …увек има причу за дечицу малу.

Не треба заборавити Змајев остали песнички допринос који није само намењен само најмлађима, већ и свим људима, али и то колико је волео и посветио свој живот свој деци на свету…

Kako su kada i gde nastale Zmajeve dečje igre?

Преузмите андроид апликацију.