Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) жели да осигура наставак сарадње с Русијом у оквиру ОПЕК+ групе након 2022. године, изјавио је генерални секретар ОПЕК-а Хајтам Ал Гаис за Ројтерс.
Упркос очекивањима везаним за предузимање мере (ЕУ) за смањење снабдевања руском нафтом до краја године, Русија ће вероватно остати део повеље о сарадњи коју су чланице ОПЕК+ потписале у јулу 2019, рекао је Ал Гаис.
ОПЕК+ група је савез Организације земаља извозница нафте и држава нечланица тог нафтног картела, с Русијом на челу.
„Волели бисмо да продужимо споразум са Русијом и другим произвођачима који нису из ОПЕК-а… врло ми је тешко да замислим да се споразум не настави. Ово је дугорочан однос који обухвата шире и свеобухватније облике комуникације и сарадње између 23 земље. Не подразумева само договор о прилагођавању производње“, додао је Ал Гаис.
Земље у оквиру алијансе ОПЕК+ наставиле су да координирају политику производње нафте и у амбијенту нестабилне политичке ситуације након увођења западних санкције Русији због њене војне операције у Украјини.
Ал Гаис, који је овог месеца постао генерални секретар ОПЕК-а, додао је да замена руских барела на тржишту „није лак задатак“ и да би нижа руска производња нафте имала „озбиљне, тешке импликације за потрошаче“. Уверен је, међутим, да ће се тржиште прилагодити.
„Какве год мере да буду предузете у будућности, купци и продавци могу да се прилагоде, увек могу да нађу начине и средства за промену рута и преусмеравање трговинских токова“, закључио је Ал Гаис.
Русија је почела постепено да повећава производњу нафте након ограничења везаних за санкције јер су азијски купци повећали куповине, због чега је Москва подигла своје прогнозе производње и извоза до краја 2025, наводи Ројтерс.
Rusija planira da proizvodi 80-120 miliona tona tečnog prirodnog gasa godišnje
Преузмите андроид апликацију.