Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ако желите лепе и здраве зубе, избегавајте ових 5 намирница

Вероватно свакодневно једете много ствари које би могле да нашкоде вашем лепом осмеху, а нисте ни свесни да ће то само изазвати накупљање плака који може довести до озбиљног оштећења зубне глеђи, па чак и каријеса.
Фото: Pixabay/Tumisu

Првенствено треба избегавати храну која садржи много шећера, што ће заузврат изазвати развој бактерија које ће се наћи у киселини у устима и „напасти“ зубну глеђ.

И они ће изазвати каријес, а ако пратите статистику онда сигурно знате да је каријес хронична болест која напада младу популацију.

Најчешћи проблем са којим ћете се суочити ако имате каријес је проблем са жвакањем, зубобоља.

Ако баш волите шећер и не пазите шта једете и након тога не перете зубе, плак ће постати само трајнији, а временом се може развити проблем који се зове гингивитис.

Ово су намирнице које треба да избегавате ако желите да заштитите здравље зуба.

Хлеб

Вратили сте се кући са посла и да бисте на брзину утолили глад, сигурно ћете посегнути за фрижидером и намазати хлеб омиљеним џемом… Ништа необично, али ипак треба да застанете и размислите да ли треба поново. Док жваћете хлеб, он се претвара у гумену пасту која ће вам остати између зуба после оброка, а то је управо почетак процеса стварања каријеса. Стручњаци саветују да једете хлеб који садржи цела зрна ако желите да задовољите своју жељу за угљеним хидратима.

Газирана пића

Чак и ако кажу дијета, газирана пића немају никакве здравствене користи. Нове студије су показале да ће пијење газираних пића имати исти штетан утицај на зубе као и када се користе тежи опијати попут кокаина. Таква пића ће узроковати накупљање плака и ослобађање штетних хемикалија.

Алкохол

Сви знамо да конзумирање алкохола може у великој мери утицати на здравље целог организма, али и усне дупље. Алкохол ће исушити уста, а када дође до недостатка пљувачке, угрожено је целокупно здравље усне дупље јер ће пљувачка водити рачуна да очисти све остатке хране који су остали између зуба. Пљувачка је примарни фактор који нам помаже да се решимо неких оралних инфекција. Савет је да после алкохола пијете што више воде.

Сладолед

Можда мислите да нема разлога зашто бисте избегавали да лижете сладолед када је у ствари вода? Стручњаци кажу да кад год нешто тврдо жвачемо постоји шанса да се оштети глеђ и да се зуб сломи. Можете користити лед ако треба да се охлади, али га не треба грицкати. Ако вам је јако вруће, расхладите се хладном водом.

Кисели слаткиши

Иако се лако може развити зависност од слаткиша, они су штетни по здравље зуба. Након једења киселих слаткиша, киселина која се тада ослобађа може бити веома штетна за ваше зубе. Главни разлог зашто их треба избегавати је тај што ће се залепити за зубе и ако их одмах не оперете остаће тамо – а сви знамо шта шећер утиче на здравље зуба.

Проверите да ли су ваши зуби преосетљиви или имају каријес

Иако бол изазван хладном или топлом храном може значити да имате каријес, ипак може бити само чињеница да су вам зуби осетљиви. Преосетљивост зуба (дентинална преосетљивост) се односи на појаву оштрог, краткотрајног бола који настаје услед температурних, контактних, хемијских и сличних стимулуса.

Који су симптоми?

Људи који пате од овог стања могу осетити бол и нелагодност као одговор на ове „окидаче“; – топла храна или пиће – хладна храна или пиће – хладан ваздух – слатку храну или пиће – кисела пића или намирнице – хладна вода – прање зуба – испирање усне дупље течношћу за испирање Симптоми могу нестати чим се појаве, могу бити благи или озбиљни.

Шта узрокује осетљивост зуба?

Неки људи једноставно имају осетљивије зубе због тање глеђи која штити зуб од надражаја, а може се оштетити ако: користите превише тврде четке пате од бруксизма – шкргутања зубима у сну често конзумирате киселу храну и пића.

Понекад друга стања тела могу изазвати осетљивост зуба. Једна од њих је гастроезофагеална рефлуксна болест – ГЕРБ, што значи лучење јаке киселине из желуца у усну дупљу, која може да уништи глеђ.

Повлачењем десни ће зуб оставити изложен спољним утицајима и на тај начин га учинити осетљивим.

Пропадање зуба, сломљени или окрхнути зуби такође могу оставити дентин (зубну кост) изложеним и незаштићеним и изазвати осетљивост. Ако имате сличне проблеме, обратите се стоматологу који ће утврдити у чему је проблем и препоручити најбољу меру заштите и помоћи.

4 benefita tuširanja hladnom vodom

Преузмите андроид апликацију.