Kvalitet, kvantitet, ali i vreme večere u velikoj meri utiču na kvalitet vašeg sna.
Ako pitate doktora Pitera Polosa, specijaliste za spavanje za broj spavanja, trebalo bi da večerate najkasnije tri sata pre spavanja. Na primer, ako planirate da idete u krevet u 23 sata, večerajte najkasnije u 20 sati.
Ovo ostavlja dovoljno vremena za varenje i smanjuje šansu da ćete imati problema sa spavanjem zbog lošeg varenja, rekao je dr Polos za mbg, napominjući da je to posebno važno kada jedete hranu bogatu proteinima ili mastima kao što su meso i riba.
S druge strane, nije dobro večerati prerano jer ako odete u krevet gladni, nivo šećera u krvi može pasti što vas može probuditi usred noći.
Ali ako ne uspete da održite ovu vrstu rutine, neuronaučnik i stručnjak za spavanje dr Akselrod kaže da je mnogo važnije večerati u otprilike isto vreme svakog dana.
To je zato što su obroci jedna od mnogih dnevnih aktivnosti koje pomažu u regulisanju vremena naših cirkadijalnih ritmova, koji diktiraju naše cikluse spavanja i buđenja.
Ako uvek jedete u isto vreme, vaše telo uči da pripremi digestivni trakt (npr. proizvodnjom digestivnih enzima) za optimalno varenje hrane koju jedete, kaže ovaj doktor.
A šta je sa desertom?
Desert takođe treba da jedete tri sata pre spavanja ako želite da se dobro naspavate. Ali ako baš treba nešto da pojedete neposredno pre spavanja, onda birajte orašaste plodove, voće i slične obroke koji vam neće usporiti varenje.
Dr Akselrod dodaje da hrana koja sadrži triptofan i melatonin može izazvati pospanost kao što su mleko, zob i čokolada. Dr Polos napominje da je odnos između ishrane i sna dvosmeran, što znači da što je vaša ishrana zdravija, to će vam san biti bolji.
Uopšteno govoreći, pokazalo se da način života koji pomaže u održavanju zdrave težine takođe pomaže zdravom snu, pa redovnom vežbanjem ograničite šećer i povećajte unos ugljenih hidrata, masti i proteina.
Preuzmite android aplikaciju.