Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ако желите да јутарњу кафу учините још здравијом за своје срце, додајте јој мало овог зачина

Ако желите да јутарњу кафу учините још здравијом за своје срце, додајте јој мало цимета у праху.
Фото: Pixabay/KatineDesign

Нека истраживања су показала да цимет може смањити ниво шећера у крви код особа са дијабетесом типа 2, као и висок ниво холестерола и триглицерида.

Цимет има антибактеријска, антиоксидативна, антиканцерогена, хипогликемијска и антиинфламаторна својства.

Јача имунитет и штити од кардиоваскуларних болести.

За боље здравље 

Цимет је моћан зачин који се хиљадама година користи за здравље и храну. Помиње се у кинеским записима још у 3. миленијуму пре нове ере, а одатле се проширио у Месопотамију и Левант. Грци су га сматрали леком. За старе Египћане био је статусни симбол, користили су га за прављење парфема, али и балзамовали тело. О њему се пише и у Библији, у Псалмима, али и у Песми над песмама. Данас се конзумира у низу различитих јела и пића, од колача и пита до куваног вина. Овај ароматичан и топао зачин није сладак, али појачава слаткоћу осталих састојака.

Зашто је добро ставити цимет у кафу?

Цимет сваком пићу или јелу даје дивну арому и сладак укус без додавања грама шећера. Управо због тога лекари препоручују да га додате свом омиљеном јутарњем додатку уместо шећера или других вештачких заслађивача. Наиме, шећер и вештачки заслађивачи могу негативно да утичу на здравље јер садрже супстанце које могу да појачају упале у организму. Ипак, не претерујте са циметом. У шољу кафе, довољно је ставити око четвртину кашичице цимета у праху, а у једном дану је пожељно конзумирати око пола кашичице овог мирисног зачина.

Нисте љубитељ цимета?

Лекари такође препоручују додавање незаслађеног какаа у јутарњи напитак. Какао је такође повезан са одржавањем здравог крвног притиска и нивоа холестерола, а поврх тога садржи и неке важне хранљиве материје за имунитет и тело, као што су цинк, гвожђе и магнезијум.

Kako da vam dan bude uspešan?

Преузмите андроид апликацију.