Početna > Život i stil
Život i stil

Ako niste do sada, razmislite o polučasovnom trčanju

Gde smo pogrešili i zašto smo hodanje i trčanje zamenili preteranom upotrebom automobila?

I baš kao što su naši pra preci koristili svoje noge kako bi se kretali, tako i mi danas treba da ih u ovu svrhu najviše koristimo. Savremen način života, ali i naša lenjost dovela je do toga da i za relacije od svega nekoliko stotina metara palimo automobil, umesto da obujemo patike i krenemo peške.

Foto: Unsplash/Kristian Egelund

Koliko je brzi hod, ali i trčanje korisno za naše telo govori naučna studija koja je dokazala da trčanje smanjuje nivo lošeg holesterola, šećera, triglicerida u krvi. Dijabetes tipa dva, bolesti srca i krvnih sudova se takođe umanjuju ukoliko redovno upražnjavate trčanje ili brzi hod.

Možda je baš sad trenutak da počnete da praktikujete polučasovno trčanje. Protekli praznici su učinili da se svi malo opustimo, te je došlo vreme da sada više povedemo računa o našem zdravlju i zdravim navikama.

Pored brojnih benefita koje trčanje ima po naše zdravlje, ono je takođe poželjno kod smanjenja depresije, anksioznosti i stresa. Trčanje i brzi hod će učiniti da se lepše i raspoloženije osećamo, jer podstiče naš hormon sreće. Zato, pokrenite se!

Foto: Pexels/Pixabay

Ako ste napravili pauzu od bilo kakve fizičke aktivnosti, biće teško da se pokrenete, ali posle samo desetak dana vaše telo će se vratiti u formu i prijaće mu ova aktivnost. Međutim, ako niste nikada  trenirali, naoružajte se strpljenjem, vredeće. Telo će polako da se privikava i počeće svakim danom sve više da jača i postaje izdrživije, a brojni benefiti na zdravlje će biti nagrada vašoj istrajnosti.

Istraživanja su pokazala da trčanje izaziva toliko pozitivnih aktivnosti u mozgu, pa se neretko desi da ljudi postanu “zavisni“ od trčanja. Ne mogu dan da zamisle da ne istrče rutu i tako učine da se osećaju srećnije i rasterećenije.

Šta se sve dešava u našem telu prilikom trčanja?

U prvih nekoliko sekundi kada počnete da trčine počeće da se koristi adenozni trifosfat koji će vaše ćelije snabdeti energijom.

Nakon minut ipo, ćelije u telu počinju sa razgradnjom glikogena, odnosno glukoze i tako će ćelije iskoristiti glukozu, a nivo šećera u krvi će se smanjiti.
Nakon ovog procesa, narednih nekoliko minuta srce počinje brže da pumpa krv ka mišićima.

Vaše telo počinje koristiti sve više glukoze. Mišići počinju oslobađati mlečnu kiselinu koja šalje signale mozgu da ste pod fizičkim stresom.

Foto: Unsplash/Sporlab

Kada trčimo tada ćemo aktivirati velike grupe mišića u telu, poput mišića nogu, stomaka, gluteusa. Tada počinjemo da trošimo kalorije, kao i zalihe masti.

Crvenilo u licu i znojenje tela, posledica je hlađenja tela. Potrošnja glikogena i veći unos kiseonika dovodi do toga da se nivo telesne temperature poveća, te povećan protok krvi uzrokuje crvenilo lica, a znojenje je znak da se vaše telo hladi , ali i da izbacuje toksine.

Ukoliko ste u dobroj formi, sledećih desetak minuta, vašim mišićima će nivo adenoznog trifosfata biti dovoljan kako bi mogli da nastavite sa trčanjem, pri čemu će vaše telo uspešno trošiti masti i šećer.

Međutim, ako niste baš u sjajnoj kondiciji, počećete da se zamarate, jer mišići neće dobijati dovoljno kiseonika, kao posledica nedovoljne količine adenoznog trifosfata.

Nakon pola sata, kako budete postepeno smanjivali intenzitet i polako prelazili u fazu hodanja, energija kreće da opada, a disanje počinje da se normalizuje.

Samo nekoliko trenutaka završenog trčanja, osećaćete se fantastično, puni energije. Tada ćete početi oslobađati dopamin, a nivo raspoloženja i osećanja zadovoljstva će rasti.

Ako niste u kondiciji to nije razlog da ne počnete sa trčanjem, već samo da krenete postepeno. Vremenom ćete jačati i dobijati kondiciju.

Vežba koja aktivira čitavo telo

Preuzmite android aplikaciju.