Početna > Život i stil
Život i stil

Ako imate zub za vađenje – ovo su važne informacije za vas

Svako pre ili kasnije dođe u situaciju da mora da izvadi zub. Neki se toliko plaše da problem bola i otoka pokušavaju da reše samostalno tako što će u šupalj zub staviti izmrvljen lek ili biljku. Stomatolog se ipak mora posetiti kada postoji problem,  objašnjava prof. dr Dejan Marković sa Stomatološkog fakulteta u Beogradu.
Foto: Pexels/Cendric Fauntleroy
Koje se komplikacije mogu dogoditi ukoliko se zub ne izvadi na vreme?

– Komplikacije koje mogu nastati ukoliko se zub blagovremeno ne izvadi, a indikovano je da se on izvadi iz usta su mnogobrojne.

Postoje i ozbiljne komplikacije koje mogu ugroziti praktično život, jer određeni otoci pojedinih regiona, gnojni procesi, desiminacija bakterija na ostale delove, u ostale delove organizma, koja može poteći iz zuba, takođe mogu da ugroze praktično i život.

Na svu sreću, takve komplikacije nisu česte, više su one komplikacije koje uslovno rečeno možemo nazvati banalnim, a to su otoci regionalnih limfnih žlezda, otoci koji se vide, podlivi, nemogućnost ishrane, jer neki zub boli, pa sa te strane ne može da se žvaće, ili jednostavno od onih najbanalnijih ali ne manje neprijatnih a to je neprijatan zadah iz usta.

Foto: Pexels/Tima Miroshnicher
Može li pokvaren zub da ugrozi zdravlje srca?

– Definitivno postoji jasno pokazano da se mikroorganizam Streptococus mutans nalazi i u obolelom srčanom mišiću, i u oboleloj aorti, i u obolelim delovima pankreasa.

Poznatim testovima koji se mogu sprovesti na tkivima koja se uklone prilikom operacija aorte pronađeni su ostaci mikroorganizama i postoji jasna i direktna povezanost mikroorganizama iz usta, odnosno u oralnoj duplji i pokvarenih zuba, pa se može napraviti direktna povezanost između uzroka, odnosno uticaja oralnih bakterija na određena stanja ili oboljenja.

Koje greške prave pacijenti kada sami pokušavaju da reše problem bola u zubu?

– Ta samopomoć generalno može doneti možda nekad trenutno olakšanje u određenoj situaciji, pa se tako različite stvari postavljaju u tzv. šupalj zub – od aspirina, andola, tamjana, belog luka…

Generalno, ne leči se na taj način zub, a komplikacije mogu da nastanu veoma lako i veoma brzo iz jednostavne situacije što ukoliko zub koji već uspostavi neku prirodnu drenažu pa malo boli, malo ne boli, postavimo nešto od tih nazovi medikamenata jednostavno ćemo zatvoriti kavitet, zatvorićemo taj odvod i doći će do toga da takav pacijent može da nakon toga veoma lako i brzo otekne.

Ono što svi znamo, recimo kada je gangrenozan zub, obično kažemo treba ga otvoriti, iščačkati hranu iz njega ili već šta je upalo, kako bismo pomogli da dođe do olakšanja. Na ovaj način praktično radimo suprotnu stvar – mi tu rupu u zubu zatvaramo takvim sredstvima koja sigurno neće pomoći.

Foto: Pexels/Cedric fauntleroy
Šta treba raditi posle vađenja zuba?

„Uputstva nakon vađenja zuba su: nemojte da ispirate ranu. Možete držati naizmenično malo hladan oblog nakon vađenja. Nemojte da koristite tople napitke, nemojte da ispirate samu ranu četkicama, pastama itd, ali perite zube i iznad i ispod i oko te rane i na taj način održavajte nivo oralne higijene onako kako treba, a za bilo kakvu neprijatnu situaciju pozovite stomatologa da pitate da li je to normalno“.

Kada se posle vađenja zuba najranije može postaviti most ili implantat?

– Nakon vađenja zuba potrebno je da rana praktično zaceli. To nije samo postupak da se zatvori sluzokožom, treba imati u vidu da praktično nakon vađenja zuba ostaje defekt i u kosti.

Da bi se kost oporavila, izravnala, prosto popunila taj defekt, mora da prođe određeno vreme i obično se kaže da je to neko vreme oko 2 meseca da se potpuno popuni odozdo sa kosti, odozgo sa sluzokožom i da to bude jedna čvrsta, stabilna situacija.

Ako ide most otprilike negde je 2 meseca period za koji može da se kaže da je optimalan da može da se taj prostor premosti.

Prekratko vreme za neko postavljanje sigurno nije ispod 2 meseca, nekada je čak i duže i zavisi od rendgen snimka da na osnovu njega možemo da odredimo precizno vreme, ali za postavljanje predugo čekanje sigurno da nekoliko godina je neko maksimalno vreme koje možete čekati, a sve što uradite ranije je mnogo bolje.

U kojim situacijama stomatolog odlučuje da odloži vađenje zuba?
Foto: Pexels/Cedric fauntleroy

– Ono što bi bilo pravilo je da opšte zdravstveno stanje određuje. Ono što bi bilo granica da kažemo ovo ćemo sada vaditi, a ovo ćemo sačekati nekoliko dana uz antibiotsku ili neku drugu oralno – hiruršku intervenciju, sačekaćemo da takav zub izvadimo.

Veoma često se kaže žene u ciklusu ne treba da vade zub, pacijenti koji imaju otok veliki ne treba da vade zub…

To su sve situacije koje su možda opravdane da se odloži ali nisu apsolutno kontraindikacija za vađenje, jer jednostavno ako imate jedan naduveni balon gnoja, pa najbolje je da izvadimo taj čep od koga je taj gnoj nastao, da bi se taj gnoj izdrenirao.

To znači, zub koji je u otoku može da se izvadi. Zašto ga ne vadimo uvek? Pa, najčešće iz razloga što anestezija u takvim slučajevima ne deluje dobro, pa takva intervencija zna da bude bolnija nego što bi bilo vađenje zuba u slučaju da otoka nema.

Namirnice koje na prirodan način mogu izbeleti zube

Preuzmite android aplikaciju.