Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ако имате времена да вежбате само викендом, то је и даље изненађујућа корист за ментално здравље

Није нужно важно када вежбамо, све док то радимо довољно, поручују истраживачи и охрабрују све заузете да постану „викенд ратници“.
Фото: Pexels/ajaybhargavguduru

Уколико вам обавезе дозвољавају да вежбате само викендом нека вас то не обесхрабрује, поручују научници, јер дуга шетња током два нерадна дана ипак има велику корист за ментално здравље. За људе који су превише заузети радним данима и немају времена за редовне вежбе које ублажавају анксиозност, препоручују се опуштајуће активности током викенда које могу да им помогну да се осећају боље.

Ако вежбате само викендом спадате у категорију „викенд ратника“

Истраживачи са Yangzhou Университy у Кини и Wasada Университy у Јапану анализирали су здравствене податке за 13.740 одраслих Американаца, поделивши их у четири групе. Испитаници су окарактерисани као неактивни, недовољно активни, редовно активни (најмање три пута недељно) и активни само једну или две сесије недељно.

У поређењу са групом неактивних људи, све остале показале су смањен ниво анксиозности. Такозвани „викенд ратници“, та последња група која је једном или два пута недељно физички активна, представљали су највећи контраст, са разликом од 35 одсто.

– Физичка активност појавила се као одржива терапијска стратегија заснована на доказима за ублажавање симптома анксиозних поремећаја. Образац „викенд ратника“ може да представља временско ефикасну алтернативу која промовише здравље за појединце који траже предности физичке активности у оквиру ограничења ужурбаног начина живота – наводе научници у свом истраживачком раду објављеном у BMC Psuchiatry.

Није нужно важно када вежбамо, све док то радимо довољно

Оно што већ знамо је да је вежбање добро за наше ментално здравље, као и за наше физичко благостање. Такође, познато је и да није нужно важно када вежбамо, све док то радимо довољно. Међутим, још једно занимљиво откриће до ког су истраживачи дошли – смањење анксиозности је било посебно приметно код особа са дијабетесом или са нижим примањима, иако нема јасних показатеља зашто је то тако.

– Фактори као што су пол, године, раса, ниво образовања, брачни статус, BMC , пушачки статус, конзумација алкохола, дужина сна и хипертензија нису значајно утицали на однос између обрасца „викенд ратника“ и ризика од анксиозности – истичу истраживачи.

Наводе и да су дубље анализирали неке детаље о различитим процесима у мозгу који доводе у везу физичку активност и анксиозност. Претходне студије идентификовале су како вежбање може да појача умирујуће сигнале у мозгу и учини ћелије отпорнијим на стрес, на пример.

– Дакле, ако стигнете до петка и још нисте успели да се уклопите ни у једну вежбу, имајте на уму да још није касно. И као што знамо из многих студија о вежбању, иако је поштовање смерница најбоља пракса, свака активност је боља него да је уопште нема. За појединце који нису у стању да доследно вежбају током целе недеље, шаблон „викенд ратника“ нуди практичну алтернативу за смањење ризика од анксиозности, посебно међу онима са нижим нивоом прихода или дијабетесом – наглашавају истраживачи.

Ovakvi muškarci su najprivlačniji ženama

Преузмите андроид апликацију.