Početna > Život i stil
Život i stil

Ako imate uporni miris stopala ili loš zadah, vaše telo bi vas moglo upozoriti na nešto

Svi mi s vremena na vreme imamo loš miris tela, bilo da se radi o neprijatnom mirisu nakon treninga u  teretani, stresnom danu na poslu ili kada se zaglavimo u saobraćaju i svi ti neprijanti mirisi su normalna stvar.
Foto: Pixabay/Engin_Akyurt

Ali ako imate uporni miris stopala ili loš zadah, vaše telo bi vas moglo upozoriti na nešto.

Miris tela može dati važne naznake o vašem zdravlju. Iako je normalno da svi imaju miris, promene u vašem telesnom mirisu ponekad mogu ukazivati na zdravstvene probleme.

Postoji nekoliko uobičajenih uzroka telesnih mirisa, objasnio je farmaceut. Ishrana može uticati na vaš telesni miris, posebno na hranu poput belog luka i određenih začina.

Vaša higijena takođe može da igra ulogu, a ako je ne održavate, bakterije se mogu nakupiti na vašoj koži i izazvati telesni miris.

Znoj sam po sebi nema miris, ali kada se pomeša sa bakterijama na koži, može da proizvede neprijatan miris.

Smrdljiva stopala

Postoji nekoliko različitih uzroka smrdljivih stopala, a glavni je loša higijena. „Nošenje istih cipela i čarapa tokom dužeg vremenskog perioda može dovesti do neprijatnog mirisa. Međutim, ovaj miris stopala može ukazivati na gljivičnu infekciju koja izaziva jak i neprijatan miris. Jedan od glavnih simptoma ovog stanja je svrab, bele mrlje između prstiju. Malo je verovatno da će nestati sam od sebe, ali možete ga lečiti antifungalnim lekovima bez recepta.

Loš zadah

Loš zadah, koji se naziva i halitoza može biti rezultat nakupljanja bakterija u ustima ako vaša zubna higijena nije najbolja. Stanja poput gingivitisa, najranijeg stadijuma bolesti desni, takođe mogu učiniti vaš dah neprijatan. Ostali simptomi bolesti desni uključuju krvarenje prilikom četkanja, čišćenja koncem i jedenja tvrde hrane, kao i otečene, crvene i bolne desni. Trebalo bi da posetite zubara ako primetite ove simptome.

Suva usta

takođe mogu značiti da vaš dah nije najsvežiji. To je zato što pljuvačka pomaže u čišćenju usta, kaže Keni, tako da njen nedostatak može dovesti do lošeg zadaha. Nije iznenađujuće da ono što jedete takođe može igrati ulogu. Konačno, iza vašeg lošeg zadaha mogu biti medicinska stanja koja kao da ne nestaju, čak ni kada perete zube. Hronični loš zadah može biti znak stanja poput dijabetesa, bolesti jetre, bolesti bubrega ili gastrointestinalnih problema.

Prekomerno znojenje

Normalno je da se znojite kada vam je vruće ili kada vežbate, ali ako se znojite bez većeg napora, onda nešto nije u redu. Ovo stanje se naziva hiperhidroza. Primarna hiperhidroza je stanje u kojem se prekomerno znojenje javlja bez osnovnog medicinskog uzroka. U međuvremenu, ono što je poznato kao sekundarna hiperhidroza može biti nuspojava zdravstvenih stanja kao što su problemi sa štitnom žlezdom, dijabetes, infekcije ili menopauza. Uzimanje nekih lekova takođe može uzrokovati da se znojite više nego obično. To uključuje neke selektivne inhibitore ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI) i druge antidepresive, kao i lekove protiv bolova kao što su ibuprofen ili aspirin. Takođe, pod stresom ili anksioznošću, možete se znojiti više nego što ste navikli.

Opšti miris tela

Vaša ishrana može uticati na vaš opšti miris tela, posebno na hranu poput belog luka i određenih začina. Hormonske fluktuacije takođe mogu igrati ulogu. Možda ste posebno skloni hormonskim promenama u određenim periodima svog života, kao što su tokom puberteta i menopauze, kao i tokom menstruacije. Medicinska stanja kao što su dijabetes, bolest jetre i bubrega mogu uticati na vaš miris. U međuvremenu, bakterijske ili gljivične infekcije mogu izazvati lokalizovane mirise.

Svakog dana je jeo 2 banane: Nećete verovati šta mu se desilo sa telom

Preuzmite android aplikaciju.