Европске акције су ослабиле данас пратећи тренд на глобалним тржиштима капитала, на којима влада распродаја због нервозе око динамике пооштравања монетарне политике главних централних банака и због неповољних економских података.
Паневропски индекс STOKS 600 пао је за 1,4 одсто и на путу је да забележи најгори трговачки дан у последње скоро две недеље, пошто инвеститори у великом броју продају акције у ишчекивању састанка Федералних резерви (FED) следеће од којег се очекују конкретни детаљи о томе како централна банка САД-а намерава да се избори са високом инфлацијом, извештава Ројтерс.
Индекс STOKS 600 је на путу да забележи трећи узастопни недељни пад, повучен наниже наглим смањењем цена акција техмолошких компанија за више од 2,0 посто због страха од убрзаног подизања америчких каматних стопа.
„На тржиштима је присутно много спекулација – о четири, пет, шест повећања камата у САД ове године, о подизању референтне стопа за 50 базних поена у марту, што је подстакло нервозу на берзама“, каже Крејг Ерлам, виши тржшни аналитичар у брокерској кући Оанда.
Према његовом мишљењу, никада се не сме потценити ефекат удара америчке монетарне политике на глобална тржишта, а Европа се, приде, бори и са сопственим проблемима узрокованим омикрон сојем корона вируса и енергетском кризом.
Ерлам додаје да на берзама чак спекулишу и са потенцијалним заоштравањем политике Европске централне банке (ECB).
Таква очекивања аргументују информацијама да су креатори монетарне политике еврозоне на седници ECB-а прошлог месеца констатовали да би инфлација могла „лако“ да остане изнад циља ове године и да би централна банка требало да остави отворена врата за могуће пооштравање политике.
Поред тога, потрошачке цене у еврозони скочиле су у децембру на рекордан ниво, подстакнуте растом цена енергије и проблемима с уским грлима у ланцу снабдевања, наводи Ројтерс.
Акције европског произвођача авиона, Ербаса, ослабиле су данас за 1,5 посто након што је компанија саопштила да је раскинула уговор са Катар Ервејзом о набавци њених 50 авиона А321neo, чиме је проширен постојећи спор са авио-превозником из те заливске земље о куповинама већег модела А350, у вредности изнад 600 милиона долара.
Деонице немачког Siemens Energy су се стропоштале за 11,4 процента, пошто је компанија снизила пројекције пословних резултата после упозорења јединице за ветротурбине Сименс Гамеса на наставак проблема у ланцу снабдевања.
Акције Siemens Gamesa, с падом од 12,5 посто, и деонице Сименс Енерџија биле су највећи губитници у индексној корпи СТОКС 600, наводи британска агенција.
Преузмите андроид апликацију.