Srbija je zadržala snažne izglede rasta bruto domaćeg proizvoda u srednjem roku, zahvaljujući poboljšanju fiskalne i eksterne pozicije, izgrađene rezerve pružaju snažnu zaštitu od potencijalnih šokova, a dodatnu podršku makroekonomskom okviru pruža novi nefinansijski aranžman s MMF-om u vidu instrumenta za koordinaciju politika, navodi se u periodičnom pregledu za Srbiju agencije „Standard & Poor’s“ (S&P) , objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Privredni rast bi, prema proceni agencije, u srednjem roku trebalo da bude vođen domaćom tražnjom, tj. potrošnjom i investicijama.
Ovaj pregled ne sadrži ocenu kreditnog rejtinga i njegovih izgleda a u njemu se ističe da su rastu investicija doprinela makroekonomska stabilnost i troškovna konkurentnost kao i da je u poslednjih 10 godina izvoz trostruko povećan zahvaljujući kontinuiranom prilivu stranih direktnih investicija u izvozno orijentisane sektore, pre svega u prerađivačku industriju i tehnologiju, što je omogućilo veću integraciju domaćih kompanija u lance snabdevanja u Evropi.
Prema oceni agencije, dostupni ekonomski pokazatelji ne potvrđuju da je ekonomska aktivnost u dosadašnjem toku godine znatno oslabila, iako su prisutni rizici naniže po osnovu slabijih ekonomskih kretanja na glavnim izvoznim tržištima, pre svega u zoni evra, povećanja carina i sankcija Naftnoj industriji Srbije, koje su za sada odložene, kao i političkih pritisaka u zemlji.
Prema projekciji agencije, učešće deficita tekućeg računa u bruto domaćem proizvodu u tekućoj godini trebalo bi da se kreće ispod 6,0 odsto zbog većeg uvoza povezanog s potrebama investicionog ciklusa, a da se potom u narednim godinama u proseku spusti na oko 4,6 odsto, uz ocenu da će i dalje biti pokriven prilivom stranih direktnih investicija.
Ocenjujući kretanje inflacije, agencija je navela da je tokom prošle godine preovladavao opadajući trend i da je u junu 2024. godine inflacija snižena na 3,8 odsto, nakon čega je, zbog cena hrane i usluga, zabeleženo njeno umereno povećanje na 4,5 odsto međugodišnje u februaru.
Prema projekciji agencije, inflacija bi trebalo da nastavi da se kreće u granicama cilja NBS od tri plus minus 1,5 odsto, uz očekivanu prosečnu inflaciju od 4,2 odsto u ovoj godini.
Agencija je ocenila da je finansijska stabilnost podržana visoko kapitalizovanim, likvidnim i profitabilnim bankarskim sektorom, uz očuvan visok kvalitet aktive, na šta ukazuje smanjenje učešća problematičnih kredita u ukupnim kreditima od svega 2,5 odsto na kraju 2024. godine.
Konstatuje se da je valutni rizik smanjen zahvaljujući relativnoj stabilnosti deviznog kursa, koju obezbeđuje NBS, što doprinosi jačanju depozitne baze kao izvora finansiranja i investicionom poverenju.
Povodom objavljivanja ovog pregleda guverner NBS Jorgovanka Tabaković je rekla da se uprkos svim izazovima iz međunarodnog i domaćeg okruženja uspešno čuva stabilnost ekonomskog sistema, što u izveštaju prepoznaje i agencija S&P.
“ U prethodnim godinama stvorili smo rezerve kojima možemo reagovati u svim situacijama, što smo do sada u nekoliko navrata i pokazali, adekvatno reagujući kad god je to bilo potrebno. Većina investitora i međunarodnih finansijskih institucija rad NBS posebno vrednuje i ocenjuje na osnovu dugogodišnje očuvane relativne stabilnosti deviznog kursa“, rekla je ona.
Dodala je da aktuelni nivo deviznih rezervi od gotovo 29 milijardi evra na kraju februara daje sigurnost da će se i u budućnosti moći uspešno odgovoriti na svaki izazov.
Preuzmite android aplikaciju.