A u Štutgartu muk: Nemci se vraćali iz mrtvih, pretili i onda popili nokaut u 119. minutu

Još u decembru prošle godine, nakon održanog žreba u Hamburgu, fudbalski analitičari, koji uvek gledaju par koraka u napred, najavljivali su potencijalnu utakmicu prvenstva već u četvrtfinalu. Sedam meseci kasnije u Štutgartu, obistinila se ova prognoza, gledali smo najbolji meč u dosadašnjem delu Evropskog prvenstva, u kome su Španci izbacili domaćine, nakon produžetaka rezultatom 2:1.

Iako se u Štutgartu čekalo 52. minuta da padne gol. Utakmica je bila sadržajna od samog starta. Kako bi jedni završili napad, odmah bi lopta našla put do protivničkog šesnaesterca i neretko bi je pratio udarac u okvir gola.Španija je u većem delu ovog susreta, uspela da opravda ulogu blagog favorita. Ali ako neko pravilo postoji na velikim takmičenjima, to je da nikad ne otpisujete Nemce. Mirisao je ceo stadion na slavlje domaćina, nakon što ih je Virc vratio u život. Međutim 119. minut i gol Morina, bio je udarac koji je zasigurno nokautirao Nemačku i poslao Tonija Krosa u penziju.

Dobro je De La Fuente posložio karte na startu meča. Iako je već u osmom minutu primoran da zameni Pedrija, Deni Olmom, vezni red Crvene furije nadigrao je znatno starije kolege. Jedino što je Toniju Krosu pošlo „od noge“ na startu, jeste da onemogući 21-godišnjeg fudbalera Barselone da nastavi susret.

Kapiten Nemačke je „na ime“ izbegao da uđe u zapisnik Entonija Tejlora nakon tog starta, ali zato samo pet minuta kasnije nije bilo pomilovanja za Rudigera, koji se sa novim žutim kartonom pozdravio od igranja eventualnog polufinala. Golu Nojera pretio je najčešće Jamal i to sa distance. Mogao je 16-godišnji supertalenat i da odigra ekstra pas u par navrata, ali je želeo baš on da bude taj koći da načne Nemce. Međutim, u pravom momentu je bio nesebičan kada je asistirao Olmu za vodeći gol.

Sa druge strane, svaki put kad bi „prodisao“ vezni red domaćina, stvorila bi se šansa ispred gola Unaj Simona. Kai Haverc je bio najbliži pogotku u prvom delu, ali napadač Arsenala je sada već na karakterističan način, „fulao“ u završnici, nakon nekolio odličnih uvodnih poteza. Morao je Nagelsman da prodrma ekipu sa nekoliko izmena u drugom delu. Najdelotvornijim su se ispostavile promene Raum-Mitelštad, odnosno Sane-Virc. Upravo su „džokeri“ Nemačke bili zaljslužni za nastavak sna u Štutgartu. Mitelštad je centrirao, Kimih na drugoj stativi spustio glavom, a Virc ostao pribran za 1:1 u 89. minutu. Mogao je napadač Leverkuzena da postane apsolutni heroj nacije (bar do utakmice polufinala), kada je na isteku prvog produžetka na povratni pas Musijale, bio zamalo neprecizan.

Činilo se da je Španija na konopcima, naleti Nagelsmanove mašinerije su bili poput udaraca elitnog teškaša. Međutim Crvena furija je stala u gard, izdržala nalete, a zatim kroz posed ponovo pokušala sama da pripreti. Ojarzabal je bio najbliži tome da donese radost Španiji u produžecima, dok je Kukurelja otišao u drugu krajnost i status tragičara izbegao samo diskutabilnom procenom VAR sobe, nakon što je igrao rukom u šesnaestercu.

Međutim, rezultat koji se piše na kraju i koji ulazi u istoriju jeste 2:1 za Španiju. Ključna akcija odigrala se u 119. minutu, Deni Olmo je centrirao, Mikel Merino sjajno nadskočio Ridigera i efektnim pogotkom izazvao muk na stadionu u Štutgartu. Nije ni tu bilo kraj uzbuđenjima. Igralo se dodatnih tri minuta u kojima je prvo Olmo mogao da parafira slavlje Nemaca, a minut kasnije Filkrug na drugoj strani da ponovo oživi naciju. Pokušaj napadača Borusije Dortmund je završio pored desne stative, a sa njim je otišla i nada domaćina za osvajanjem Evropskog prvenstva.

ŠPANIJA – NEMAČKA 2:1 (NAKON PRODUŽETAKA)