Вежбање може учинити више него што је изградња физичке снаге. Тачније, најновије истраживање показује да би оно такође могло одржавати мождане станице у форми.
Према истраживању, вежбање помаже у одржавању сиве материје мозга која је повезана с различитим вештинама и способностима размишљања.
Стога би задржавање нетакнуте сиве масе могло спречити пад когнитивних функција, објаснили су немачки истраживачи.
„Ова студија пружа индиректне доказе да аеробна вежба може имати позитиван утицај и на когнитивне функције осим физичког стања“, рекао је Роналд Петерсен, неуролог.
Он је додао да је друга важна карактеристика студије да се ови резултати могу применити и на старије одрасле особе.
„Постоје добри докази о вредности вежбања у средњој животној доби, али је охрабрујуће да могу постојати и позитивни ефекти на мозак и у старости“, додао је Петерсен.
Немачки истраживачи под водством Katharine Wittfeld пратили су више од 2.000 одраслих у североисточној Немачкој од 1997. до 2012. године. Током периода испитивања, мерила се кондиција и учесници су били подвргнути МР снимању мозга.
Иако је студија утврдила одређене заједничке карактеристике вежбања и здравља мозга, она ипак није могла доказати узрочно-последичну везу, пише Health24.
Стручњаци препоручују да се умерено и редовно вежба, тј. око 150 минута недељно.
Међу друге факторе који побољшавају менталну кондицију убрајају се и здраве прехрамбене навике, избегавање употребе цигарета, одржавање здраве тежине, одржавање оптималног крвног притиска, контрола нивоа холестерола и смањење шећера у крви.
Извештај је објављен online у зборнику клинике Mayo.