Утврђено је да постоји оптимално време за спавање – између 10 и 11 сати увече – и повезано је са здрављем срца, кажу истраживачи који су анализирали 88.000 добровољаца.
Тим који стоји иза британског истраживачког пројекта „Биобанк“ верује да синхронизација сна са биолошким сатом може да објасни повезаност са смањеним ризиком од срчаног и можданог удара.
Природни 24-часовни ритам тела важан је за добробит и будност. Такође може утицати и на крвни притисак.
За истраживање, које је објављено у „Јуропиан Харт Журнал“, медицински часопис о кардиологији, истраживачи су прикупили податке док су испитаници спавали и били будни, користећи уређај налик ручном сату који су носили.
Пратили су шта се дешавало добровољцима у вези са здрављем срца и циркулације у просеку од шест година.
Нешто више од 3.000 одраслих развило је кардиоваскуларне болести.
Болести срца добили су људи који су ишли на спавање касније или раније од „идеалног“ од 22 до 23 сата.
Истраживачи су покушали да контролишу факторе познате да утичу на срце, као што је старост, тежина, ниво холестерола, али наглашавају да њихова студија не може да докаже узрок и последицу.
Аутор студије, доктор Дејвид Пленс са универзитета Ексетер, каже да иако се не може извести узрок из њихове студије, резултати сугеришу да је већа вероватноћа да ће рани или касни одлазак у кревет пореметити телесни сат.
– И имаће негативне последице по здравље кардиоваскуларног система – каже Пленс.
– Најризичније време за одлазак на спавање је после поноћи, јер може смањити вероватноћу да видите јутарњу светлост, што ресетује телесни сат – додаје он.
Реџина Гиблин, главна сестра на одељењу кардиологије у Британској фондацији за срце каже да ова велика студија сугерише да би одлазак на спавање између 22 и 23 сата могао да буде лепа ствар за већину људи како би учинили срце дуговечнијим.
– Ипак, важно је запамтити да ова студија не може да прикаже узрок. Потребно је више истраживања о времену и трајању спавања као фактору ризика за болести срца и циркулације – каже она.
– Довољно сна је важно за наше опште благостање, као и за наше срце и здравље циркулације, а већина одраслих би требало да циља на седам до девет сати сна по ноћи – додаје.
– Али сан није једини фактор који може утицати на здравље срца. Важно је и да пратите колики вам је крвни притисак и ниво холестерола, одржавате здраву телесну тежине и редовно вежбате, смањите унос соли и алкохола, а уравнотежена исхрана такође може помоћи у одржавању здравља срца – саветује Гиблин.
Преузмите андроид апликацију.