Било да ауто купујете из потребе, због пословне инвестиције или из хобија, увек је добро имати што више информација о возилу у које ћете уложити.
Возила увезена из других држава чине огроман проценат возила на улицама Србије. Разлога за то је много, али пре свега је заслужна чињеница да су та возила повољнија од нових, као и то да неко можда жели да свој новац уложи у модел који се другачије не може купити.
Популарна је и куповина ретких модела за чију се вредност предвиђа да ће расти у наредном периоду, те купац жели да оствари профит на дуже стазе. Неко пак возило купује из носталгије. Али, који год да је разлог за куповину, сви ти аутомобили морају однекуд бити увезени.
Постоје многа инострана тржишта са којих се аутомобили увозе у Србију, а овде је преглед пет најзаступљенијих.
Захваљујући платформи „CarVertical“, која се, између осталог, бави и статистиком овог аспекта трговине, имамо приступ обимним подацима који могу бити корисни приликом куповине половног возила.
Ево из којих држава су се аутомобили највише увозили у протекле две године.
Прво и друго место деле Француска и Немачка. Они чине више од половине укупног увоза половних возила. С обзиром на велике аутопроизвођаче из ових држава, добре путеве и возила која у Србију стижу у пристојном стању, ове бројке ни не чуде.
На трећем месту је Италија која, упркос великом броју аутопроизвођача, доприноси само са 10.4%.
Скоро исто толико има Румунија, која заузима јаку четврту позицију, захваљујући возилима марке Дациа.
На петом месту је Белгија која, захваљујући доброј инфраструктури и путевима, такође нуди могућност куповине добро очуваног возила.
Као што видимо, Француска и Немачка предњаче у броју увезених возила, али како се тржишта развијају и расту, можда ове две државе ускоро добију нову конкуренцију. За сада нам остаје само да пратимо податке и да будемо на опрезу за тај следећи половни ауто у који ћемо инвестирати.
Преузмите андроид апликацију.