Početna > Život i stil
Život i stil

Da li ste pripremili auto za jesen? Evo kako da to učinite

Iako nije toliko strašna kao zima, jesen definitivno donosi brojne izazove vozačima. Kiša, blato, magla, zamagljena stakla, noć sve ranije pada… Polovni automobili spremili su vam savete kako da pripremite svoje vozilo:
Foto: Pixabay/RitaE
1) Proverite akumulator

Savetuje se da bar jednom godišnje odete u specijalizovani servis i proverite akumulator, bez obzira da li je u garantnom roku ili je garancija prošla. U tim servisima imaju posebne uređaje za testiranje (ima ih raznih vrsta), pa mogu na vreme da vas upozore na potencijalne probleme u budućnosti.

2) Ubacite u auto rezervnu tečnost za brisače

Rezervna tečnost za pranje vetrobrana može vrlo dobro da dođe ako dugo i brzo vozite po mokrom putu nakon kiše, pa točkovi drugih vozila dižu veliku količinu prljave vode koja pada po vašem automobilu.

Problem je u tome što nečistoće iz te prljave vode mogu da izgrebu vetrobran, pa je poželjno koristiti tečnost za brisače, odnosno tečnost za pranje vetrobrana.

3) Sredite limariju (oštećenja) – jesen i zima ubrzavaju koroziju
Foto: Unsplash/Michael Fortsch

Ako na autu imate dublje ogrebotine koje su stigle do lima ili mesta na kojima su se pojavili tragovi rđe, sada je krajnje vreme da to sredite.

Ne čekajte proleće ili leto, pošto vlaga i so ubrzavaju koroziju. Stoga sređivanje te duboke ogrebotine može da bude znatno skuplje za npr. šest meseci.

4) Očistite odvodne kanale za vodu

Ukoliko se ovi odvodni kanali zapuše, kada počne kiša, voda neće moći da ode kroz njih, pa može da „probije“ u kabinu ili da stigne do neke elektronike i napravi ozbiljnu štetu. Stoga redovno proveravajte odvodne kanale, a naročito ukoliko se parkirate ispod drveta.

5) Proverite brisače
Foto: Pixabay/guvo59

Proverite u kakvom su stanju metlice brisača i u slučaju potrebe ih zamenite. Čak i ukoliko vizuelno deluju dobro, proverite kako rade – da li ostavljaju tragove na staklu, da li škripe, itd.

Nije loša ideja ni da kupite nove ako ih niste godinama menjali, čak iako je naizgled sa njima sve u redu.

6) Sredite klima uređaj

Ako pre leta ili tokom leta niste sredili klima uređaj, sada je pravo vreme za to, pošto je klima uređaj izuzetno koristan i tokom jeseni i zime.

Njime se najefikasnije odmagljuju stakla. Tajna je u tome što on isušuje vazduh, tj. izvlači vlagu iz njega.

7) Operite stakla iznutra – manje će da se magle

Pokazalo se da je prljavo staklo u velikoj meri podložnije magljenju od čistog stakla. Stoga redovno i detaljno perite stakla iznutra.

Takođe veoma korisna mogu da budu sredstva protiv magljenja, koja se nanose na različite načine. Neka od tih sredstava su više efikasna, neka manje – zavisi i od toga da li ih pravilno koristite, koliko dugo će njihovo dejstvo da traje i slično.

8) Stavite gumene patosnice

Voda, blato i druge nečistoće koje po kišnom vremenu unosimo u automobil na obući lakše ćemo izbaciti iz gumenih patosnica nego iz tekstilnih. Gumene patosnice se brzo i lako peru i suše.

9) Popravite oštećenja na vetrobranu
Foto: Unsplash/Anna Hu

Ukoliko imate bilo kakvo oštećenje na vetrobranu, trebalo bi što pre da ga sredite, pošto postoji velika verovatnoća da će se tokom jeseni i zime zbog temperaturnih razlika samo proširiti do tačke kada više ne može da se popravi.

10) Proverite grejače stakala i retrovizora

Pored standardnih grejača zadnjeg stakla, neki automobili imaju i grejače vetrobrana i retrovizora, pa treba i njih proveriti.

11) Proverite gume, pa i rezervnu

Nije u pitanju samo dubina šare, već treba videti da li se gume ravnomerno troše. Ukoliko postoji neki problem, bolje je otkloniti ga na vreme pošto po klizavom putu sve neispravnosti po pitanju guma i oslanjanja više dolaze do izražaja, što automatski donosi veći rizik.

Ukoliko imate rezervnu gumu, proverite pritisak vazduha u njoj. Naime, pritisak vremenom polako ali sigurno opada bez obzira što se guma ne koristi.

12) Proverite svetla
Foto: Unsplash/Cassiano K Wehr

Pošto jesen donosi lošiju vidljivost, važno je proveriti da li rade sva svetla, uključujući i svetla za maglu – i zadnja i prednja ukoliko ih imate.

Ukoliko su vam farovi matirali, dobra ideja je da ih ispolirate. Što je plastika farova više matirala, farovi sve lošije osvetljavaju put, dok razne ogrebotine i mikrooštećenja rasipaju svetlost.

Predložen manji porez za vozila sa više od 2 000 kubika

Preuzmite android aplikaciju.