Док уживате у трудноћи и чекате дан порођаја замишљате тај чаробни тренутак када ћете бебу донети кући. Замишљате све оно што сте гледали на филмовима и ни не размишљате о чињеници да мало слатко створење које је ушетало у ваш живот није стигло са упутством за употребу.
Стигнете кући и онда тек схватите да ви немате појма како даље. Да ви уопште не познајте новог члана породице. Не знате ништа о њему. Не знате шта воли , а шта не, не знате како спава, какве звуке испушта, колико спава, када и колико једе… Све оно што су вам рекле пријатељице и што сте читали у књигама и мислили да сте савладали у теорији, када дође моменат за праксу све изгледа другачије и теже у првих пар месеци.
Ево неколико ствари које вам нису рекли да ће се догађати, а догађају се често и могу вам изгледати врло чудно поготово ако вам је прво дете. Неке ситуације на које треба да будете спремни.
Дисање
Новорођене бебе могу да дишу веома чудно: могу да дахћу, шкрипе, па чак и звуче као да се гуше. Не брините, све су ово само вежбе за њихова плућа. Вероватно ћете желети да проверите свако мало да видите да ли ваша беба дише, али ускоро ћете се опустити када се уверите да је то управо начин на који дише.
Храњење
Бебе много једу. У болници ће вам сигурно рећи бебу треба хранити на свака 4 сата. Педијатар ће вам на прегледу рећи да потреба за храном зависи од величине и тежине бебе, па може на сваких 90 минута до 2 сата. Рећи ће такође и колико беба треба да добије на тежини први месец и све је то исправно и тачно у теорији. Пракса буде обично много другачија. Реално, понекад ће беба тражити храну не само зато што је гладна већ и када јој је потребна утеха, па вам се може чинити да храњење траје вечно, а чак и када престане, ваш завежљај почиње да шкрипи и тражи по грудима после пола сата. Зато будите спремни да будете добар део ноћи без мајице, будни и да храните бебу и помишљате како стане толико млека у тако мало створење.
Боја столице
Њихова столица мења боје! Нико вам то није рекао и сваки пут када отворите пелене доживите шок и кренете да зовете пријатељице да питате да ли је то нормално. Ујутру зелена, за два сата црно-браон боје, до конзистенције катрана, у подне жуте боје, а на крају се завршава нечему налик путеру од кикирикија (за дојене бебе). Све је то нормално и сви су прошли кроз то. Столица мења боју како миконијум излази из бебиног дигестивног система.
Новорођене бебе никада не плачу без разлога
Плач је једини начин да вам беба каже да нешто није у реду. Или морате да јој промените пелене, да је нахраните или се осећа непријатно. Можда су разлог непријатности гасови у цревима, можда затвор, можда беба тражи да је узмете у наручје. Дакле, новорођенчад још не знају како да манипулишу тако да никада не плачу без разлога.
Знају шта воле од малих ногу
И тако мале бебе брзо почињу да показују шта воле, а шта не. Лева, а не десна дојка, оваква флашица или дуда, мамин и татин кревет или креветац, начин да им помогнете да подригну, начин на који их носите или стављате у колица. Будите стрпљиви, и пратите потребе своје бебе, сачуваћете своје живце, сачувати бебу од плача и свима ће бити лакше.
Преузмите андроид апликацију.