Почетна > Живот и стил
Живот и стил

У којим облицима магнезијум као суплемент најбоље апсорбују анксиозне или депресивне особе

Пракса каже да два најчешће прописивана облика магнезијума (магнезијум оксид и магнезијум цитрат) имају најнижу способност апсорпције у цревима.
Фото: Pexels/Shvets production

Магнезијум доказано благотворно утиче на расположење и стрес, па је овај познати минерал и синоним за „природни валијум“. Међутим, многе особе које имају проблеме са менталним здрављем не добијају довољне дозе магнезијума из хране или га узимају у облицима које њихово тело не апсорбује добро. Њима је магнезијум неопходан, а када га не уносе на адекватан начин, од њега немају ни могуће користи.

Како магнезијум утиче на ментално здравље

Научници су се у великом броју студија бавили везом између недостатка магнезијума и проблема са менталним здрављем. Поред анксиозности, низак ниво магнезијума повезан је са:

-виши нивоима стреса
-депресијом
-несаницом или поремећајима сна
-главобољама
-болом и спазмом у мишићима
-умором.

Магнезијум игра две важне улоге у мозгу, па његов недостатак може допринети блокади активности више стимулативних неуротрансмитера. Уз то, помаже у регулисању ослобађања хормона стреса као што је кортизол. Практично, он делује као специфична „кочница“ у нервном систему када је потребно да се одбранимо од стреса у реакцији „бори се или бежи“.

У којим облицима је магнезијума најискористљивији за особе са анксиозношћу или депресијом?

Постоје два важна фактора која треба узети у обзир при избору облика магнезијума:

-биорасположивост (показује колико магнезијума може да се апсорбује у цревима)
-приступачност нервном систему/мозгу (ефикасни облици магнезијума морају бити у стању да „пробију“ заштитну мождану овојницу).

Пракса каже да два најчешће прописана облика магнезијума (магнезијум оксид и магнезијум цитрат имају најнижу биорасположивост у односу на друге облике. То значи да је већа вероватноћа да ће само „проћи“ кроз црева и чак изазвати ређу столицу и дијареју. То је један од најчешћих негативих ефеката неадекватног избора облика магнезијума. Такође, магнезијумове соли попут карбоната и сулфата могу да дају сличне проблеме са апсорпцијом.

Анксиозне или депресивне особе такође могу да имају негативне ефекте због интеракције са редовном терапијом, па се и у случају магнезијума обавезно саветује консултација са лекаром о начину дозирања и времену узимања.

Различити облици магнезијума, доступност и искористљивост

На основу закључака из неких недавних студија, постоје одређени облици магнезијума који имају боље способности апсорпције, што их чини ефикаснијим опцијама за помоћ у смањењу симптома анксиозности и депресије. То су:

Магнезијум таурат

Магнезијум таурат садржи аминокиселину таурин, која има умирујући, неуропротективни и антиинфламаторни ефекат на мозак. Чини се да таурин такође помаже и у проходности магнезијума до мозга. Поред тога, погодује гастроинтестиналном тракту, па је мало вероватно да ће изазвати реакцију или дијареју. У недавној студији, магнезијум ацетил таурат је повећао ниво магнезијума у ​​мозгу више од било ког другог облика магнезијума.

Магнезијум треонат

Овај облик магнезијума има иза себе закључке студија које подржавају његову употребу код особа са поремећајима менталног здравља. Они птврђују да минерал у овом облику може да превазиђе крвно-мождану баријеру. Међутим, узимање у овом облику може бити скупље и може захтевати употребу 2-3 пута више капсула од других додатака магнезијума (већу дозу), како би се постигао терапеутски ефекат.

Магнезијум глицинат

Глицин је есенцијална аминокиселина која има важне функције неуротрансмитера у мозгу. Додатак глицину може побољшати квалитет сна, чинећи овај облик магнезијума добрим избором за особе са несаницом. Прелиминарна истраживања показују да магнезијум глицинат може подићи ниво магнезијума у ​​можданом ткиву. Као и магнезијум таурат, облик глицината није иритирајући за гастроинтестинални систем.

Магнезијум малат

Ово је један од облика магнезијума који се боље апсорбује, а који уз то повећава ниво магнезијума у ​​серуму и у мишићима. Прелиминарна истраживања показују да може бити ефикасан у лечењу симптома фибромијалгије и хроничног умора, јер малат учествује у производњи енергије.

На основу тренутно расположивих података, за магнезијум таурат и глицинат има највише доказа који потврђују њихов благотворан утицај на анксиозност и друге поремећаје менталног здравља. Магнезијум малат и треонин су такође показали терапеутске ефекте и могу бити корисни као помоћ код психичких поремећаја, наравно, као дијететски додатак уз редовну терапију.

Колико магнезијума је потребно особама са анксиозношћу или депресијом

У овом тренутку нема довољно релевантних истраживања која би прецизно одредила најбољу дозу магнезијума за особе које имају проблеме са менталним здрављем. Недавне студије, међутим, сугеришу да би лекари уз опрез требало да прописују веће дозе магнезијума за ове пацијенте него што се раније мислило.

Већина препорука ослања се на скалу коју је одредила америчка Food and Drug Administration (FDA), која препоручује око 320 мг магнезијума као додатак исхрани. Међутим, ова препорука је заснована на нутритивним потребама здравих појединаца и не узима у обзир биохемијску индивидуалност, претходна или придружена стања измењеног менталног здравља.
The Stanford University је недавно спровео студију користећи 1800 мг магнезијум треоната код старијих пацијената, како би се проценио његов ефекат на извршно функционисање и способност памћења, као и утицај на деменције. Препоруке европских релевантних здравствених тела кажу да да дозе веће од 2500 мг могу довести до токсичне хипермагнезијемије.

Kako da smršamo na pravi način i zadržimo željenu težinu

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке