Са својим челичним небодерима, врхунским куварима, фантастичним музејима и узбудљивим фестивалима, такозвани “ветровити град” ће вас “одувати” својим невероватно разноликим садржајима.
Чикаго, трећи највећи град у САД, један је од најважнијих културних, финансијских и индустријских центара земље. Смештен на југозападној обали језера Мичиген, дом је за око 2,7 милиона становника, док његово шире метрополитанско подручје броји преко 9,5 милиона људи, уључујући Барака Обаму, Опру Винфри и Мајкла Џордана, између осталог.
Град је познат по својој мултикултуралности, богатој историји, импресивној архитектури, завидној културној сцени, бројним туристичким атракцијама и, наравно – ветру. О ветру у престоници савезна државе Илиној писао је и Александар Хемон, коме је Чикаго већ деценијама дом: “Ветар – једрилице у луци Грант Парк скакућу по води, жице јарбола хистерично звецкају; узлазни ток Бакингемске фонтане претворио се у водени облак; прозори зграда у центру града се тресу и лупају; пешаци на Авенији Мичиген увукли су главе међу рамена”. Но, без обзира на често непријатне временске услове, Чикагу се гледа кроз прсте.
Град је основан 1833. године на месту сусрета река Чикаго и Мичиген. Брзо је растао захваљујући свом стратешком положају као транспортни чвор између источне и западне обале Сједињених Држава. Након отварања канала Илиноис и Мичиген 1848. године, што је омогућило пловидбу од Великих језера до реке Мисисипи, још више је добио на важности.
Иако је 1871. године велики део града уништен у страшном пожару, Чикаго се брзо опоравио и обновио, што је довело до урбанистичког бума и изградње неких од првих небодера на свету, по којима је и данас познат. Где су небодери, ту су и лифтови – а сматра се да је први безбедни лифт на свету инсталиран баш у Чикагу. Већ крајем 19. века, град је постао један од водећих индустријских и пословних центара у САД.
Чикаго је богат знаменитостима које привлаче милионе туриста сваке године. Међу најпознатијим атракцијама је Миленијумски парк, отворен 2004. године, у коме се данас налази “the Bean”, препознатљива скулптура Anish Kapoora, као и павиљон Џеја Прицкера, дизајниран од стране Френка Герија.
“Чикаго институт уметности” један је од најстаријих и најважнијих музеја у Сједињеним Државама, са више од 300.000 уметничких дела, укључујући познате слике као што су „Недеља после подне на острву a Grande Jatte“ Georgesa Seurata и „Američki gotik„ Гранта Вуда. Незаобилазан је и Villis небодер, некада највиша зграда на свету, са својом осматрачницом на 103. спрату где посетиоци могу ходати по стаклу изнад града.
Активност без адреналина била би шетња око језера Мичиген чији Navy Pier нуди бројне атракције, укључујући вртешке, вожњу чамцем, ресторане, и позоришта. Незабилазне су и туре бродићем по рекама и језеру Мичиген, јер се град сагледа из другачије перспективе. Ипак, уколико сте туриста у Чикагу и имате могућности да одете само на једну туру, то би вероватно требала да буде архитектонска, будући да се кроз упознавање његових зграда научи много о самој историји.
Љубитељима спорта у Чикагу никако неће бити досадно. Град је дом неколико професионалних спортских тимова укључујући Чикаго Булсе, легендарну НБА екипу. Културна понуда је на посебном нивоу, са бродвејским продукцијама које се изводе у чувеним театрима као што су CIBC Theatre и Chicago Theatre. Град је такође познат по својој џез и блуз музици, са многобројним клубовима који нуде живу музику. Један од њих је омиљени бар најпознатијег криминалца у историји града, Ал Капонеа – “Green Mill”, где је жива џез свирка у понуди сваке вечери.
Поред свега овога, Чикаго је гастрономски рај, са ресторанима који нуде све, од прослављене пице и хот дога па до свих могућих интернационалних кухиња. О ресторанима са Мишелин звездицама не треба трошити речи.
Због свега овога, али и других мање познатих знаменитости као што је његов скривени подземни град са мрежом тунела – Педwаy, Чикаго се са разлогом сматра једним од најфасцинантнијох градова у Сједињеним Амерчким Државама.
Аутор текста: Н.К.
Преузмите андроид апликацију.