Познато је да редовна физичка активност побољшава имунитет. Ипак, најновије истраживање показало је да представља врло лош третман у случају да се разболите.
Резултати истраживања које је спровео Бол универзитет у Индијани показали су да вежбање нема никакво дејство на опоравак организма од прехладе или грипа.
„Ако имате упалу грла, зачепљен нос или проблеме са синусима, а осећате се довољно добро да можете да вежбате, онда од тога неће бити никакве штете“, каже доктор Дејвид Ниман, професор Универзитета „Апалачијан“.
„Међутим, ако имате грип или неки други облик системске инфекције која узрокује повећање телесне температуре, вежбање је врло лоша идеја“, додаје Ниман, који је сам истрчао 58 маратона.
Са њим је сагласна и Маријана Фалман, професор Универзитета „Вејн“, која је проучавала утицај вежбања на имунолошки систем крос кантри тркача који су имали грип.
„Ваш организам тада ради изузетно напорно, како би победио инфекцију. С обзиром на то да вежбање представља један вид физичког стреса, то значи да мора да ради још напорније како би се у потпуности опоравио“, наводи Фалман.
Да последице могу да буду озбиљне, показало је истраживање аустралијских научника из деведесетих година. Научници су открили да су поједини спортисти, који су наставили да тренирају и када су били болесни, развили облик хроничне исцрпљености која је понекад трајала годинама.
„Било је врло болно читати о тим случајевима. Иако још не знамо шта се тачно дешавало у њиховим телима, претпостављамо да су се вируси проширили организмом у некој субклиничкој форми и наставили да нападају имунолошки систем, због чега су људи били константно изнурени“, објаснио је Ниман.
Упркос томе што још није донет коначан закључак, Ниман каже да је током испитивања бројних спортиста установио да су били слаби и уморни чак и када би инфекција нестала. Многима је требало много да се опет врате у форму.
Ниман саветује свима који вежбају да након спадања темепратуре направе паузу од најмање недељу дана пре него што опет наставе са физичким активностима.
„У основи је слично као када поломите руку или уганете чланак. Потребно је неко време да тело зацели“, закључио је.
У које доба дана је најбоље вежбати
Преузмите андроид апликацију.