У оквиру сарадње Музеја наивне и маргиналне уметности и Галерије Матице српске, 14. јуна отворена је изложба „Свесно напуштање реалности: Илија Босиљ и Сава Секулић“ у Галерији Матице српске у Новом Саду.
Присутнима су се обратили др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске, др Ивана Башичевић Антић, директорка МНМУ, Фабио Чеи, председник Фондације Бусолера Бранка, и Маја Гојковић, председница Покрајинске владе Војводине, која је свечано отворила изложбу.
Др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице Српске, осврнула се на сарадњу између Галерије Матице српске и Музеја наивне и маргиналне уметности у Јагодини:
„Изложба Свесно напуштање реалности: Илија Босиљ и Сава Секулић реализује се на основама изузетне сарадње и актуелне размене изложби између Галерије Матице српске и Музеја наивне и маргиналне уметности. Синоћ смо имали част да у Јагодини у адаптираној и обновљеној згради музеја отворимо изложбу Поморишац – Васа Поморишац и представимо један од најуспешнијих пројакта који смо реализовали у оквиру обележавања јубилеја 175 година Галерије Матице српске. Вечерас нашој публици и суграђанима представљамо једну изузетну гостујућу изложбу и два аутора чија дела никада до сада нису излагана под кровом Галерије.“
Др Ивана Башичевић Антић, директорка Музеја наивне и маргиналне уметности, о стваралаштву Илије Босиља и Саве Секулића је рекла:
„Оба уметника постигла су значајно међународно признање током више деценија континуираног присуства на светској уметничкој сцени. И Илију и Саву заступају престижне галерије у Европи, односно Америци, и налазе се у бројним јавним и приватним колекцијама, док се код нас још увек доживљавају као енигма.
Како је свет отишао у једном сасвим новом правцу, у којем се бришу поделе унутар спектра савремене уметничке сцене, ово је историјски моменат у ком дефинитивно мора да се оконча са погрешним сврставањем ова два уметника у покрет наиве.
Прави је тренутак да се исправи грешка је на коју је струка, односно критика, указивала од самог почетка и истовремено прилика да се аутентичност визуелног израза ова два уметника прихвати као чврст аргумент о високој вредности њиховог стваралаштва“.
Фабио Чеи је у свом говору истакао:
„Као председник италијанске Фондације Бусолера Бранка, чија мисија је да пружимо подршку научном истраживању и култури, поносан сам на то што смо прошле године по први пут у Италији, у кући „Арт Брут“, успели да представимо тако изузетне уметнике, које подржавамо и којима смо били домаћини у наменској грађевини из 17. века. Била је то изложба настала захваљујући важном споразуму о партнерству са МНМУ и заједничким намерама, као и јединственом визијом коју делимо са директорицом Иваном Башичевић Антић, те пођеднаким интересовањем за Саву Секулића и Илију Башичевића Босиља.“
Маја Гојковић, председница Покрајинске владе Војводине, присутнима се обратила речима:
„Вечерашњи догађај вишеструко је важан за културну сцену Новог Сада, Војводине и Србије. На првом месту, зато што ће публика моћи да види дела стваралаца чији рад је обележио читаву једну уметничку епоху на овим просторима. Од не мање важности је чињеница да је ова изложба најсликовитији пример одличне међународне сарадње у области културе и уједно још један показатељ колико она зближава народе и појединце“.
Маја Гојковић је додала да јој је изузетно драго што су на отварању били и представници Републике Италије, и што је уметност сликара Саве Секулића и Илије Башичевића Босиља још једном повезала наше две државе. „Верујем да нам тек предстоје бројни заједнички пројекти, не само у култури, већ и у привреди, туризму, спорту и другим областима, који ће још снажније учврстити везе међу нашим народима“, закључила је председница Покрајинске владе Војводине.
На овој изложби представљено је 70 радова Илије Босиља и Саве Секулића из музејских колекција, збирке МНМУ из Београда и Музеја Илијанум из Шида.
Изложбу прате два документарна филма. Филм о Илији Босиљу дело је редитеља Жике Митровића настало у продукцији Центарфилма, док филм о Сави Секулићу потписује Слободан Пешић и нуди и сегменте разговора са самим уметником. Дела Илије Босиља последњи пут су била приказана у Новом Саду на изложби у Музеју савремене уметности Војводине 1995. године, док је делима Саве Секулића ово прво приказивање у Новом Саду. Изложба ће бити отворена до 1. септембра 2024. године.
Изложбу допуњује документација међу којом је и писмо Жана Дибифеа о Илијиној уметности настало када га је Дибифе уврстио у своју колекцију (која данас чини Collection dell’Art Brut у Лозани).
С обзиром на значај уметничких опуса који су изложени јер се ради о два међународно најпризнатија аутора из домена сирове уметности (рањ арт) али и о опусима који се од самог настанка крећу на граничном подручју савремене и арт брут уметности, изложба има и одређен теоријско уметнички аспекат који доприноси њеном значају.
Изложбу прати и богат каталог са текстовима ауторке Барбаре Сафарове, тренутно једне од водећих теоретичара арт брут уметности у Европи, која спроводи нову интерпретацију опуса Илије Босиља, као и комплетиран преглед опуса Саве Секулица. Дизајн каталога потписује Славимир Стојановић Футро.
На позив музеја Casa dell’Art Brut из Mairano di Casteggio, ова изложба је била представљена италијанској јавности од 10. јуна прошле године, а због великог интересовања двапут је продужавана и трајала је све до 10. децембра.
Концепт изложбе резултат је две претходне изложбе које је МНМУ представио у простору Културног центра Србије у Паризу: „Моћ визије“, 2021.године, и „Свет по Илији,“ 2022. године. Кустоскиње изложбе су др Ивана Башичевић Антић и Марта Моргана Рудони.
Преузмите андроид апликацију.