Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта се догађа са телом када сте превише под стресом

У последње време све више људи се суочава са многим стресним ситуацијама, а познато је да стрес утиче на тело и ум.
Фото: Pexels/Pedro Figueras

Самим тим, није тако безопасна како се некима чини јер оставља последице на организам чак и данима након стресне ситуације.

Према Америчком психолошком удружењу, 2023. године, око трећине људи старости од 18 до 44 године оценило је свој ниво стреса као осам на скали од један до 10.

– Стрес је природан одговор на захтеве и притиске живота. Може да буде изазван разним факторима, укључујући обавезе на послу, финансијска питања, проблеме у вези и велике животне промене – каже сертификовани лекар интерне медицине и медицински директор у компанији Велбриџ Едмонд Хакими.

Кардиоваскуларни систем

Како објашњава клинички консултант Маркус Смит, кардиоваскуларни систем је посебно рањив јер стрес повећава број откуцаја срца и крвни притисак, што може довести до срчаних проблема.

Такође, присуство хормона стреса као што су кортизол и епинефрин доводи до оксидативног стреса и упале, што повец́ава ризик од кардиоваскуларних болести. Такође може изазвати сужавање крвних судова коронарне артерије, ау екстремним случајевима може довести до срчаног удара.

Респираторни систем

Када сте под великим стресом, ваше дисање може постати плитко и убрзано. Поред тога, ризик од добијања респираторне болести или погоршања постојећег респираторног стања је већи јер стрес погоршава имуни одговор тела.

Поред тога, ослобађају се инфламаторни цитокини који повећавају производњу слузи и сужавају дисајне путеве.

Имуни систем

Када тело открије стрес, имуни систем слаби. Наиме, ендокрини систем реагује ослобађањем хормона стреса попут кортизола, који, ако је повишен током дужег периода, може пореметити метаболичке функције и ослабити имуни систем.

Ово може повећати подложност инфекцијама и погоршати хроничне инфламаторне болести.

Пробавни систем

Када доживимо стрес, ослобађају се неурохормони, што посебно утиче на наш гастроинтестинални систем.

На крају, проток крви у цревима се смањује, што може изазвати дијареју или затвор, у зависности од особе. Иначе, студије су откриле да је стрес уско повезан са синдромом иритабилног црева.

Мишићни и скелетни систем

Познато је да стрес може изазвати напетост мишића. Замислите само како бисте се осећали када бисте отишли ​​на масажу после напорног дана на послу.

Ово се дешава због каскаде физиолошких реакција које се јављају када ваше тело доживи стрес. Активација симпатичког нервног система као резултат стреса може довести до напетости мишиц́а, главобоље и мигрене.

Репродуктивни систем

Велики стрес може „угушити“ сексуалну жељу и репродуктивно функционисање.

Стрес потискује ослобађање кључних репродуктивних хормона који играју улогу у производњи тестостерона и функцији јајника. Као резултат тога, хронични стрес може изазвати одложене менструације, смањен квалитет семене течности и може изазвати неплодност.

Анксиозност и депресија

Продужени или неконтролисани стрес може изазвати такве поремећаје да заправо изазива одређена ментална стања.

Када имамо заиста стресан живот или једноставно не управљамо стресом добро, већа је вероватноћа да ћемо имати депресију, анксиозност, опсесивно-компулзивни поремећај, поремећаје злоупотребе супстанци, поремећаје у исхрани и још много тога.

Ово се назива „фаза исцрпљености“ одговора на стрес, која се јавља када стрес постане хроничан. Остали симптоми ове фазе укључују сагоревање, умор и смањену толеранцију на стрес.

Когнитивни инвалидитет

Није сваки стрес лош, а једна потенцијална корист од краткотрајног стреса је изоштрена когнитивна функција. Међутим, када сте често под стресом, то може нарушити когнитивне функције као што су концентрација и доношење одлука, чинећи да свакодневни задаци изгледају застрашујуће.

Промене у апетиту

Када је ваш ниво стреса превисок, можда ћете имати смањен или повећан апетит.

Према томе, стрес може да смањи вашу способност да се храните здраво или интуитивно, да изазове мучнину или друге гастроинтестиналне сметње, да доведе до аверзије према храни или повећа ризик од преједања.

Поремећаји спавања

Висок стрес може довести до лошег сна, а лош сан може повећати стрес. Према Америчком психолошком удружењу, одрасли који нису под стресом наводе да имају квалитетнији сан од оних који пријављују висок ниво стреса. Стрес често изазива повећану анксиозност и будност, што може изазвати несаницу.

Ne ignorišite ove simptome koji ukazuju na moguće pucanje gume, može biti opasno

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке