Mинистарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је у Малом Зворнику, где је обишла реконструисану Хидроелектрану „Зворник“ и нову топлану, да су приоритети у раду Министарства улагање и подршка капацитетима који за производњу електричне и топлотне енергије користе обновљиве изворе.
„Топлана у Малом Зворнику, заједно са топланом која се гради у Прибоју, биће прве у Србији које користе биомасу као енергент. Топлана ће 1. октобра почети са пробним радом како би била спремна за предстојећу грејну сезону, током које ће грађани Малог Зворника имати грејање 24 часа, али, што је подједнако важно, неће бити губитака на мрежи и имаћемо здравију животну средину. Емисија CО2 биће смањена са садашњих 870 на 40 тона, дакле имаћемо 95% мање емисије штетних гасова. Мали Зворник је пример како треба да изгледају топлане и у другим општинама у Србији, да имамо довољно топлотне енергије, да је ефикасно користимо и да имамо здраву животну средину. Друга важна ствар је реконструкција ХЕ. Осим што ће имати већи производни капацитет и већу инсталисану снагу, продужен је и век трајања хидроелектране за додатних 40 година“, нагласила је потпредседница Владе.
О Уредби која има за циљ побољшање квалитета ваздуха прочитајте ОВДЕ.
Она је рекла да се сарадња са Немачком темељи на односима председника Вучића и канцеларке Меркел, као и на односима две владе.
„Чињеница је да од 2001. сарађујемо са KfW-ом и да је вредност заједничких пројеката близу 1,5 милијарди евра, ту су и топлане у Новом Пазару и Мајданпеку. Такође је важна улога и ЕПС-а. То је компанија која ће се у годинама испред нас успешно носити са свим изазовима и која ће имати важну улогу у производњи зелене енергије“, рекла је она.
Владан Красавац, начелник Мачванског округа, захвалио је на подршци у реализацији пројеката који се реализују на територији свих општина.
„Усвајањем сета закона, Министарство је дефинисало нову енергетску политику и створена је основа да све локалне самоуправе имају помоћ и корист, од изградње нових топлана, мапирања Богатића и Владимираца на европску енергетску мапу када су у питању геотерамлни извори и идемо ка томе да будемо први зелени округ“, рекао је Красавац.
Више информација о Зеленој агенди и приоритетима Републике Србије у области заштите животне средине можете прочитати ОВДЕ.
Преузмите андроид апликацију.