Научници су анализирали податке више од 2.300 волонтера, који су у просеку имали 60 година.
Четвртина испитаника је имала дијабетес типа 2. Током осам дана, пратили су своју активност помоћу монитора за праћење, бележећи време проведено у седењу, стајању и спавању.
Из новог истраживања које је спроведено у Аустралији произлази да је стајање најмање пет сати дневно кључно за оптимално здравље. Стручњаци сматрају да су пронашли идеалну равнотежу између седења, стајања, вежбања и спавања како бисмо очували здравље срца.
Деценијама се упозорава да предуго стајање на месту може повећати ризик од разних здравствених проблема, укључујући дебљање, дијабетес типа 2, рак и чак рану смрт. Сада истраживање сугерира да бисмо требали смањити време проведено у седењу на само шест сати дневно, док би више од два сата требало посветити енергичном вежбању попут теретане или брзе шетње. Додатна два сата дневно требало би посветити лакшим активностима попут кућних послова или припремања оброка. Што се тиче сна, препоручује се осам сати и двадесет минута.
Др Christian Brakenridge, аутор студије и стручњак за физиологију вежбања на Технолошком универзитету Swinburne у Мелбурну, истиче да редовно спровођење ових смерница може донети трајне добробити за здравље срца.
Резултати истраживања, објављени у часопису Диабетологиа, показују да мање времена проведено у седењу и више времена проведено у телесној активности повезано је са побољшаним нивоом глукозе, инсулинском осетљивошћу и другим факторима кардиометаболичког здравља.
Преузмите андроид апликацију.