Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Пет тајни за боље здравље, дужи живот и младолик изглед

Лоше расположење, сува кожа, недостатак енергије, болови у кичми, променљив апетит, лоша концентрација, надувен стомак… делују као уобичајене тегобе које свако с времена на време.
Фото: Pexels/Alena Shekhovtcova

Шведска ауторка и научна новинарка Марија Борелијус тврди да овакви и слични симптоми указују на постојање хроничних упала које пролазе непримећено јер смо често склони да их игноришемо. Али, на крају, стварају здравствене проблеме. Разлог зашто игноришемо такве наизглед неповезане знакове тела је тај што нам се чини да се већина нас донекле носи са овим симптомима и да немају заједнички узрок, већ су резултат стреса, привремене исцрпљености или недовољне вежбање.

Марија Борелијус у својој књизи Здравствена револуција тврди да горе поменути симптоми могу бити последица лоше исхране, тачније намирница којеузрокују запаљење, односно које стварају више малих, дуготрајних упала у телу које истовремено оптерећују наш организам, али нису довољно велики да нам створе озбиљан здравствени проблем кад није већ касно.

„Постоје научни докази да хроничне упале ниског интензитета изазивају болести и да антиинфламаторне стратегије не само да утичу на превенцију ових болести, већ и свакодневно јачају здравље“, пише Борелијусова, представљајући резултате научних истраживања и сопствене експериментисање.

Након година борбе са лошим здрављем, Марија Борелијус је открила да је њено тело оптерећено малим упалама које су нарушавале њено здравље, које је коначно успела да искорени антиинфламаторном исхраном и променом начина живота. Када је схватила колико се боље осећа, колико више снаге и енергије има, одлучила је да свој животни пут посвети едукацији људи о антиинфламаторној храни у нади да ће их инспирисати да почну да живе здравије и срећније.

„Путовање ка антиинфламаторном начину живота је путовање ка најбољој верзији себе, равнотежи тела и душе, осећају хармоније и будности“, сумира ауторка, додајући да је пут ка антиинфламаторном начину живота. не пилула за срећу, већ да на том путу можемо да постанемо здравији, срећнији, да имамо више енергије, и да ће кожа бити више подмлађена, као и функција мозга.

5 корака до антиинфламаторног начина живота

Дакле, како да спроведете антиинфламаторни начин живота у акцију, чак и ако се осећате као да немате времена или енергије да правите велике промене у начину живота тренутно? Ако желите да испробате блажу верзију антиинфламаторног начина живота, ауторка предлаже ових пет основних принципа:

1. Ојачајте организам антиинфламаторном храном

Направите антиинфламаторни доручак, на пример јутарњи смути, и једите више поврћа и протеина за ручак и вечеру. Половину тањира напуните поврћем, најбоље са четири различите врсте поврћа и при избору се водите дугиним бојама. Сваког дана у организам уносите обиље добре, праве хране, полифенола, омега-3 масних киселина и пробиотика.

2. Смањите унос шећера

Водите рачуна да не конзумирате превише шећера и превише једноставних угљених хидрата (дајући предност антиинфламаторним сложеним угљеним хидратима) и успорите гликемијску реакцију тела на угљене хидрате које уносите у организам.

3. Покрени се

Створите прилике за свакодневно кретање и вежбање три до четири пута недељно. Комбинујте аеробне вежбе са тренингом снаге и лаганим истезањем.

4. Будите мирни

Приуштите себи душевни мир и свесно опуштање од стреса сваког дана, као што су медитација, јога, фокусирана свест, дубоко дисање. И спавај довољно.

5. Потражите дозу страхопоштовања

Дозволите себи да доживите посебне тренутке када осетите присуство или постојање нечег већег од вас самих, када уживате у лепотама живота. Можда ћете бити изненађени, али ове ствари такође смањују вредности инфламаторних маркера.

Oči nisu samo ogledalo duše, šta oči govore o zdravlju vašeg tela?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке