Почетна > Бизнис
Бизнис

Гринпис апелује – купујте мање гардеробе

Један становник Србије годишње просечно купи 12 килограма одеће, а то је око 80.000 тона годишње – највише чарапе, хулахопке, доњи веш и мајице.
Фото: Unsplash/sweetpagesco

Све је више продавница текстилне робе у којима се продаје гардероба од „рециклираних материјала”. Један од најпознатијих европских ланаца је рецимо прошле сезоне имао чак 79 одсто рециклираног полиестера који ће и следеће године опет бити прерађен.

Међутим, како су поручили из групе активиста „Чејџинг маркетс”, проблем је што „93 одсто свих рециклираних одевних текстилних предмета данас произлази из пластичних флаша, а не од старе одеће”.

Док се флаша може рециклирати пет или шест пута, мајица кратких рукава од рециклираног полиестера више никада не може проћи тај процес. Портал „Пословни “ наводи да се у Европи већина текстилног отпада одлаже или спаљује, а само 22 одсто се рециклира или поновно користи. Како наводе, сва одећа која је направљена од две врсте влакна се не може рециклирати.

Одећа која је погодна за овај процес најпре мора да се разврста по боји, онда да се уклоне сви рајсфершлуси, дугмад или нитне, што је захтеван и скуп процес.

Једно од решења је поновна употреба памука, али је проблем што му после рециклирања квалитет толико пада му се често у ткању морају додавати други материјали, а то је опет нови проблем који доносе мешане тканине.

Због свих ових проблема многе модне куће користе рециклирану пластику у производњи одеће, што се са свих страна критикује због заштите животне средине.

Сви се слажу да је највећи проблем у рециклирању полиестера, који у овом процесу загађује воду, ваздух и земљиште. Поједини модни брендови у Европи се окрећу новим биљним влакнима, попут материјала направљених од лишћа ананаса. Међутим, ни то није најбоље решење јер ова влакна која нису ткана морају да се мешају са полиестером или ПЛА материјалом, који се сматра штетним полукристалним полимером.

Заједнички закључак јесте да је у ствари највећи проблем у количини одеће која се данас производи, а и навици потрошача да купују све више гардеробе.

Svetski internet ugrožen na Crvenom moru, prst uperen u Hute

Преузмите андроид апликацију.