Почетна > Бизнис
Бизнис

Светски интернет угрожен на Црвеном мору, прст уперен у Хуте

У близини обала Јемена лежи 16 подводних каблова који носе 17 одсто укупног интернет саобраћаја на планети.
Фото: Unsplash/fx24

Финансијске трансакције вредне десет билиона долара дневно. Прихват и обрада података о актуелним војним операцијама.

Цивилни интернет саобраћај између Хонгконга и Марсеља.

Овај баснословно вредни глобални и свакодневни проток информација између Азије, Европе и Африке носе 16.000 километара дуги подводни каблови, положени на том путу, подно плитких обала Јемена.

О каквим је стратешким инсталацијама реч, говори и чињеница да је један међу њима – на путањи преко јеменских обала Арабијског и Црвеног мора, такозвани ААЕ-1 систем – 25.000 километара дуга интернет веза постављена за кориснике између Хонгконга и Марсеља.

Израелски дневник „Глоуб” у понедељак је известио да су четири подводна комуникациона кабла оштећена у Црвеном мору, негде између луке Џеда у Саудијској Арабији и Џибутија на рогу Африке.

Према овом извештају, споменута оштећења, означена у „Глоубу” као „значајна, али не и критична”, регистрована су на кабловима система „ААЕ-1”, „Сиком”, ЕИГ и ТГН, а за њихову поправку било би неопходно осам недеља.

Реч је о озбиљним прекидима у интернет комуникацијама између Европе и Азије, с највећом штетом изазваном на везама између земаља Залива и Индије, наводи се у информацији коју је после „Глоуба” пренео „Џерузалем пост”, а онда и други светски медији.

У првим извештајима јеменски Хути означени су као виновници нечувеног атака на глобалне интернет везе.

Хути су иначе сместа демантовали тај налаз, проглашавајући га „фабрикованим лажима”.

Dojče telekom u 2023. više nego udvostručio profit na 17,8 milijardi evra

Преузмите андроид апликацију.