Ковиљ је приградско насеље које своју историју броји вековима уназад, а у историјским списима се први пут јавља у 13. веку. Некада је ово насеље било подељено на Горњи и Доњи Ковиљ, док је након Другог светског рата спојено у једно насеље.
Ковиљ је насеље које је познато по много чему – као родно место чувеног песнике Лазе Костића, по културним и верским објектима, али и по изузетној природи која га окружује.
Ковиљ – место са дугом традицијом
Ковиљ је приградско насеље које се налази између насеља Будисава, Шајкаш и Гардиновци, док је преко Дунава, са сремске стране окружен Сремским Карловцима и Чортановцима. Од центра Новог Сада је удаљен 23 километра, односно 20 минута вожње аутом. Повећање броја становништва у овом насељу догодило се у 19. и 20. веку. Већинско становништво чине Срби, а следећа етничка група јесу Мађари.
Данас ово насеље има државни вртић, под називом „Невен“. Овај вртић постоји од 1987. године и има 10 група. Такође, тренутно се на овом вртићу обављају радови који би требали бити завршени врло брзо, а чиме ће се капацитет вртића проширити те ће више деце моћи да похађа ову предшколску установу.
Поред вртића, ту је и Основна школа „Лаза Костић“ са дугом традицијом постојања. Сматра се да су школе у Ковиљу постојале још у 18. веку и да су временом унапређивале и тако достигле степен осмогодишњег (данас основног) оразовања. Од свих школа, остала је ова, малочас поменута школа, која је свој стални назив стекла 1958. године.
Славни Лаза Костић
Оно за шта сви везују ово место јесте Лаза Костић. Чувени српски песник рођен је у Ковиљу 1841. године. Лаза Костић је у Ковиљу похађао основну школу, а након образовања у Пешти и рада у Новом Саду, задње године живота је проживео у Сомбору, где је и сахрањен.
Овај великан српског романтизма остаће упамћен по свом животу, ангажману, љубави према Ленки Дунђерској, али и песми Санта Марија дела Салуте.
У Ковиљу се и дан данас налази родна кућа Лазе Костића која је једна од неизбежних локација приликом посете овог места.
Такође, велики број институција у овом месту носи назив управо по Лази Костићу.
Културни живот Ковиља
Поред родне куће Лазе Костића, ту је и Музеј Ковиља, кога је Петар Виђикант направио у сопственој кући, а целокупна изложба подељена је у етажама и посвећена је Ковиљу и животу у њему.
Поред Музеја, Ковиљ има и огранак Градске библиотеке који носи назив „Лаза Костић“. Ту је однедавно отворена и Културна станица Ковиљ, која се налази управо преко пута родне куће Лазе Костића.
Велики број православних објеката, од којих се издваја Светоархангелски манастир
Оно по чему је још познато ово насеље јесте по броју православних објеката. У Ковиљу се наиме налазе две православне цркве, Храм Вазнесења Господњег и Храм Светог апостола Томе, као и Светоархангелски манастир који је посебно познат на територији Бачке.
Према предању стоји да је овај манастир лично основао Свети Сава у 13. веку.
Поред манастира налази се и Петковица – капела Свете Петке, која представља једно до незаобилазних места за када је реч о Ковиљу, пре свега због помена који носи, али и необичнох храста који је урастао у капелу.
Поред православних верских објеката, у Ковиљу постоји и католичка црква, као и протестантска.
Природа и друштво
Природне погодности овог краја и самог Ковиља су невероватне. Због свог положаја и протицања Дунава, Ковиљ је место које се може похвалити да је део Специјалног резервата природе „Ковиљско-петроварадинског рита“ кога према информацијама „Војводинашуме“ чини 5895 хектара, дуж тока Дунава.
Рит се истиче по природним благодатостима и специјалним биљним врстама, али и великом броју птица које су ту настањују, од којих се посебно истичу црна рода и орао белолепан.
На рукавцу Аркањ смештена је, поред Светоархангелског манастира, и чувена чарда „На крај света“.
Импозантна природа овог краја није све, добро друштво и спортска активност је исто нешто чиме се Ковиљ може похвалити.
Риболов у оквиру повезаних рукаваца „Ковиљско-петроварадинског рита“ – Аркања, локалитета Шлајз – Тиквара, Бранковца је посебно популаран код становника Ковиља, па чак и шире.
Поред риболова, у Ковиљу се налази и једнан од најстаријих фудбалских клубова, ФК „Шајкаш“ датира још од 1908. године и веома је познат у околини. Поред фудбала, ту је и фолклорни ансамбл „Лаза Костић“ који свакодневно улепшава бројне манифестације.
У Ковиљу се поред свега овога, могу наћи и разноврсни локали, продавнице, објекати брзе хране, ресторани па чак и преноћишта.
Pejićevi salaši – najpoznatiji salaši Novog Sada (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.