На сутрашњој седници Скупштине града Београда улицу ће добити Љубан Једнак, једини преживели у усташком масакру у цркви у Глини 1941. године.
Такође, Милена Дравић и Драган Николић добиће сквер Милене и Гаге, парк ће добити Мика Оклоп, а споменике Михајло Пупин и Душан Радовић, најавио је заменик градоначелника Горан Весић.
,,Иницијативу да Љубан Једнак добије улицу поднео је Александар Вучић у својству грађанина, као и грађани Бусија. Од сутра досадашња Имотска улица у Градској општини Вождовац преименује се у Улицу Љубана Једнака, Србина који је једини преживео у једном од најсвирепијих и најмонструознијих покоља српског народа на територији нацистичке НДХ у Другом светском рату, које су усташке власти извршиле у ноћи између 28. и 29. јула и 4. и 5. августа 1941. године у глинској цркви Пресвете Богородице, убивши том приликом око 1.700 људи“, рекао је Весић.
Такође је истакао да ће се пред одборницима наћи предлог одлуке да се јавној површини на углу улица Милешевске и Цара Николаја додели назив Сквер „Милене и Гаге“, по глумцима Милени Дравић и Драгану Николићу и подсетио да је тај предлог лично предложио као грађанин.
Додао је да ће на његов предлог парк у Булевару краља Александра бр. 84 на углу са улицом кнегиње Зорке добити назив Парк Мике Оклопа.
,,Споменик на Топличином венцу добија Душан Радовић. Иницијативу за подизање споменика поднео је Иницијални одбор, који чине академик Матија Бећковић, проф. др Миливој Ненин, песник Љубивоје Ршумовић, редитељ Милош Радовић и проф. др Зорица Хаџић и она ће сутра бити прихваћена“, рекао је Весић.
,,Михајлу Пупину, научнику и проналазачу, биће подигнут споменик испред зграде Техничког факултета у Београду. Позицију споменика предложио је Електротехнички факултет имајући у виду да се налази испред објекта Техничког факултета у Булевару краља Александра 73 у Београду, која се налази у оквиру културног добра и која представља први наменски зидан објекат за смештај техничких факултета“, објаснио је Весић.
Весић је рекао да ће Београд наставити да негује културу сећања на све важне догађаје из наше историје као и појединце који су дали допринос развоју културе и друштва нашег града.
,,Београд се више не стиди своје историје већ је са поносом негујемо и чувамо“, поручио је Весић.
О потпуној гасификацији Београда до краја 2022. године прочитајте ОВДЕ.
Преузмите андроид апликацију.