Власти у Новом Саду су у протеклој деценији показале да је здравље свих грађана на првом месту. Више милијарди динара је уложено у здравство, подигнута је Ковид болница, као и два Дома здравља, а још неколико објеката је реновирано и опремљено најновијим медицинским инструментима.
Реновирање Амбуланте Васа Стајић
Један од најстаријих објеката у Граду, у којем је смештена Служба здравствене заштите деце Дома здравља „Нови Сад“ и легат Васе Стајића, у истоименој улици, у потпуности је реновирана 2016. године.
У овом пројекту Град је учествовао са преко 16 милиона динара из буџета, а „Дом здравља Нови Сад“ је надоместио износ од преко 900.000 динара, за здравље наше деце.
Завод за хитну медицинску помоћ
У 2018. години, после деценије и по чекања и обећавања, завршена је градња нове зграде Завода за хитну медицинску помоћ. Заједничким улагањима, у износу од преко 340 милиона динара, овај објекат финансирали су Град и Покрајина.
Грандиозни комплекс на преко 5000 метара квадратних, поред најважнијег сегемента- хитне помоћи за одрасле и децу, и диспечерског центра, садржи и едукативни центар за обуку запослених и студената за случајеве масовних несрећа.
Градњом и опремањем оваквог здања, запослени су добили врхунске услове за рад, а Новосађани додатну сигурност у ургентним ситуацијама.
Са том жељом је 2015. године Нови Сад отпочео традицију годишњег обновљања возног парка ове службе, куповином санитетских и путничких возила за рад.
Реконструкција Дома здравља на Лиману
Након више од 50 година у потпуности је реконструисан најфреквентнији објекат Дома здравља на Лиману.
Новосађани су на Лиману добили један од најмодернијих и најбоље опремљених диспанзера у земљи и региону, и самим тим и највиши квалитет услуга који им је доступан у овом објекту.
Реконструисана је трафо-станица и постављено је спољно фасадно осветљење, у шта је уложено 24.600.000 динара.
Реконструкција Дома здравља у Алмашкој улици
У 2020. години завршени су радови на реконструкцији, адаптацији и санацији објекта у Алмашкој улици бр. 4, који је адаптиран за потребе Градског центра за унапређење репродуктивног здравља
Заједничким пројектом Града и Републике, уз донацију компаније „НИС“, сачуван је бисер старог времена, и у том објекту је отворен Градски центар за унапређење репродуктивног здравља. Центар данас има значајну улогу у очувању репродуктивног здравља наших суграђана и самим тим и стварању здраве популације.
Објекат је добио сутерен, приземље и спрат, укупне површине 450 м2. Радови су коштали без опремања 55.000.000 динара, од тога Република – Министарство здравља је уложило 16.700.000 динара.
У саставу центра су оформљене: Школа за труднице, са Малом школом за труднице, Саветовалиште за младе, Јувенилни гинеколог, Саветовалиште за дојење, Школа родитељства и Школа за баке и деке.
Изградња Ковид болнице на Мишелуку.
У септембру 2021. отворен је и највећи пројекат у последњој деценији, али и најзначајнији. Ковид болница са 624 болничке постеље, од којих је 220 на интензивној, а 404 су на полуинтезивној вези, изграђена је у рекордном року. Уложено је око 3.900.000.000 динара.
Нико није могао да планира да ће се пандемија десити, нити су се средства за супротстављање овом вирусу могла планирати. За само четири месеца успело се у подухвату градње специјализоване болнице за лечење Ковид пацијената, која је од значаја не само за град већ и за целу Покрајину.
Градњом ове болнице омогућено је да остале клинике у саставу Универзитетског клиничког центра Војводине остану у редовном режиму рада, да се ковид зона измести из круга УКЦВ, заштите пацијенти и пруже им се специјализоване здравствене услуге за сва друга хронична обољења
Након пандемије, ова болница је на лето 2023. године стављена у функцију новог Центра за дијализу, који је преко потребан грађанима Новог Сада.
Доказ да Град континуирано, смислено и темељно улаже у област здравства свакако је приступање изградњи нових објеката Дома здравља на Адицама и Видовданском насељу.
Изградња Дома здравља Адице
Објекат на Адицама, вредан 270 милиона динара (са опремањем) је завршен у марту 2022. године.
Новоизграђени Дом здравља „Адице“ (1.000 м2), са уређеним двориштем и паркингом, има приземље и спрат и предвиђене су опште и специјалистичке службе Дома здравља Нови Сад: служба опште медицине, педијатријска служба, стоматолошка, гинеколошка и лабораторијска служба.
У њему данас здравствену заштиту може да потражи око 17000 грађана из овог дела града, а пројектован је да капацитет буде за 30 посто већи, како би могао да задовољи и будуће потребе.
Становници Адица никада нису имали диспанзере у својем делу града. Градњом овог објеката смањио се притисак на постојеће домове здравља у другим деловима града и самим тим подигао се квалитет здравствене услуге свих грађана.
Градњом овог објекта смањио се притисак на постојеће домове здравља у другим деловима града и самим тим подигао се квалитет здравствене услуге свих грађана.
Изградња Дома здравља Видовданско насеље
Дом здравља „Видовданско насеље“ је завршен на лето 2023. године и величине је од 1045 квадрата, а у њему је запослено 46 здравстених радника.
Чак 20.000 Новосађана могу своју здравствену заштиту да потраже у овом објекту, у који је уложено 207 милиона динара, док је за опрему издвојено 81 милион динара.
Брига за здравље Новосађана неће стати
Град не намерава овде да стане, у томе иде у прилог да је у будућности најављена изградња и Дома здравља у Ветернику, која би требало да се реализује наредне године. Такође се очекује и изградња реконструкција Дечије болнице и изградња новог комплекса, а у плану су и обнове још неких од постојећих домова здравља, пре свих Дом здравља на Новом Насељу.
Преузмите андроид апликацију.