Сајт „Мала библиотека“ из Лондона организовао је такмичење за најлепшу српску реч у циљу да се обогати наш језик. Од 400 предлога изабрана је најбоља 31 реч, а ми смо изашли на улице Новог Сада и питали људе да ли знају значење ових „нових“ термина:
Ово такмичење, иначе, почело је 15. маја, а до 15. септембра, када је закључено, стигло је око 400 предлога нових речи за које су сами такмичари писали објашњења шта значе. Већина њих, како се може уочити у објашњенима шта та “нова српска реч” значи, заправо су предлози који треба да замене свеприсутне англицизме у српском језику, који се користе како у свакодневном говору, тако и на друштвеним мрежама, нарочито у комуникацији међу млађом популацијом.
Победник конкурса проглашен је 15. октобра, а у питању је реч „духоклонуће“ које замењује туђицу депресија. Победничку реч смислила је и на такмичење послала Драгана Албијанић из Суботице, а одлуку је донео десеточлани жири, мада је иста реч победила и на јавном гласању на сајту.
Друго место заузела је реч „прохујак“ (флешбек), коју је предложила Маша Антонијевић из Јагодине, а трећа најлепша нова српска реч је „прикачица“ (attachment) коју је послао Милош Мићовић из Београда. Тако је гласао жири, док су на јавном гласању на другом месту реч „безтебност“ (стање без једне особе), а на трећем „безнемож“ (must have).
Међу првих десет речи за које се определио жири су још и: смућак (smoothie), сусрамље (кринџ), отказнити (прекинути казну), ласноломна (болешљива особа), узрење (интроспекција), премислити (overthink) и опазица (мишљење, коментар).
Кроз овај конкурс добили смо преводе за стране речи као што су „backstage“ која ће од сада на српском бити „засценак“. Оно што је до сада било најпопуларније на друштвеним мрежама, односно означавање да ли нам се нека објава свиђа или не свиђа, то јест лајк или дислајк сада се могу превести као „свиђ“ или „несвиђ“, односно „свидић“ и „несвидић“.
Када у будућности будете хтели да усликате селфи, уместо устаљеног англицизма, можете искористити предлоге попут „себић“ или „зрчак“. Ту је и идеја за за назив кумове девојке – „прикума“. „Отказнити“ је реч за прекидање неке казне, док је „вечнутак“ нешто што ће се вечно памтити.
У наставку можете видети сва 32 појма који су ушли у ужи избор предложених речи, које су објављене на сајту „Мала библиотека“ из Лондона. Важно је напоменути да ове речи нису уврштене у стандардни српски језик, али временом можда уђу и у званичну употребу, што да не? Које новокомпоноване речи су вам омиљене, да ли ви имате неке предлоге?
Преузмите андроид апликацију.