Често мислимо да сами највише и најбоље познајемо себе, али понекад нам перспектива других отвори очи. На једном форуму повела се полемика око тога „по чему је Србија позната у вашој држави“, а одговори су стизали са свих крајева планете.
Одговори су разни, али они са највише позитивних реакција издвојили су се на врху форума „Quora“. Један такав је и одговор из комшијске Румуније, у којем Тибор Молдваи таксативно набраја по чему Румуни знају Србију и Србе.
Најпе, дуга и стална борба против Отоманског царства и национализам и патриотизам.
Затим, осврт је на Југославији, Србија је позната као бивша чланица ове заједнице, а Тито је такође био веома позната личност у Румунији. Након његове смрти у Румунији је проглашено 7 дана жалости.
Ту су и ратови деведесетих, бомбардовање, где Тибор помиње како су многи Румуни продавали гориво Србима када је наша држава била под санкцијама.
Раније су, каже, били познати и српски „шверцери“ кола у Немачкој, али како каже, од тада је овај бизнис постао мање-више интернационалног карактера.
Наравно, помиње Партизан и Црвену звезду, српске кошаркаше и кошаркашке тренере, али и Новака Ђоковића.
Истичу се, како каже, укусна храна и величине порција. Ипак, њему је најдража српска музика, али не турбо-фолк, већ како каже, права српска музика.
Пабло Емануел, Бразилац, свој одговор дао је кроз слику и причу о ономе што Бразилци највише воле, а то је фудбал.
„Ово је кореографија на Олимпијском стадиону у Рио де Жанеиру у бојама заставе Србије, ја сам држао једну црвену коцкицу у доњем делу трибине“, каже он, а затим открива и зашто.
Реч је о локалном хероју, Дејану „Рамбу“ Петковићу, којег зна 99% бразилског становништва, тврди Пабло. Није звезда у Европи, али је „суперстар“ у Бразилу где је са легендарним Адријаном водио Фламенго до прве титуле после 17 година.
Пабло каже да, осим Петковића, поједини Бразилци знају за ратове деведесетих и српске кошаркаше, али ипак, за већину је то родна држава „Рамба“.
Борис Езомо на питање о Србији одговорио је из далеке Нигерије, где како каже, постоје три различита одговора на ово питање, због различитих нивоа знања и образовања становништва.
Образовани Нигеријци, каже Борис, знају Теслу.
„Наводно америчко-српски научник. Нама је Србин. Зашто? Зато што су у свакој америчкој научној категорији и Нигеријци, одгајани у Нигерији, образовни у Нигерији, а америчко држављанство добију тек када су већ значајни. Тако да ми разумемо да је Тесла Србин до кости“, пише овај Нигеријац.
Затим, каже он, има оних „ТВ едукованих“ Нигеријаца, а нажалост, телевизија у Нигерији је раније била претежно америчка. „То је било у време ратова деведесетих у Југославији, можете да замислите како су Срби представљени“.
„Последња група Нигеријаца мучи се да преживи и не би могла да пронађе Србију ни на означеној мапи“, закључује Борис.
Тања из Бугарске Србију зна по Лесковачком роштиљу и роштиљијади, Новаку Ђоковићу, ракији, музици и певачима као што су Лепа Брена, Шабан Шаулић, Цеца и остали.
Помиње и ћирилично писмо, Југославију, неизоставни су Тесла, Звезда и Партизан, а како каже, Србија је позната и по ноћном животу, који Бугари такође воле.
Ричард Лок каже да просечни Енглез зна да је „неки Србин започео Први светски рат убиством Фердинанда“, такође да су у ратовима 1990-их Срби били „лоши момци“, а на крају излистава и имена српских фудбалера који су играли Премијер лигу – Видић, Тадић, Матић, Коларов, Ивановић и Миливојевић.
Deca Mileve i Alberta Ajnštajna krštena u Nikolajevskoj crkvi u Novom Sadu
Преузмите андроид апликацију.