Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Шта се „крије“ у новом музеју у Новом Саду? (ФОТО)

У Новом Саду недавно је отворен Музеј ловства, тачније, стална поставка трофеја Ловачког савеза Војводине. У питању је први такав музеј у Србији.
Фото: Градске инфо

Поставка је пре свега омогућена донацијама чланова и породица чланова Ловачког савеза Војводине.

Када уђете у просторије музеја, прво што ће вам привући пажњу јесте лустер направљен од јеленских рогова и кованог гвожђа.

Тежак је око 400 килограма, а дело је Драгана Зеца и његовог сина из Младенова.

Погледом на лустер запазићете и осликани плафон, на којем се налазе Свети Хуберт – заштитник ловаца у католичком хришћанству, Свети Јевстатије – заштитиник ловаца и шума у православном хришћанству, као и Дијана – римска богиња лова и Артемида – грчка богиња лова и дивљине.

Импресиван је и поглед на један од зидова који је покривен трофејним лобањама срндаћа, које надгледа један препарирани, такође срндаћ.

На осталим зидовима налазе се и трофеји уловљених европских јелена и јелена лопатара, као и муфлона, врсте дивље овце. Један зид одвојен је и за дивље свиње, прецизније, кљове вепра, које су изложене заједно са једном препарираном главом ове врсте.

У централном делу главне просторије налазе се документа и слични експонати. Интересантни су примерци „Ловачког гласника“ из 1929. године, као и документ потписан од стране Јосипа Броза Тита лично.

Можете видети и разне плакете, беџеве и медаље које су добили чланови Ловачког савеза Војводине. Неки трофеји освојени су у Србији, а ту су из трофеји из Словеније, Аустрије, Немачке и осталих европских држава.

Породица др Милоша Влаховића, некадашњег адвоката и страственог ловца из Бечеја донирала је и његове чланске карте из прошлог века. С обзиром да датирају из периода пре, а и после Другог светског рата, види се јасна разлика између оних издатих у Краљевини Југославији и СФРЈ.

Испред главне изложбене просторије изложене су и две дропље. У питању су велике птице које бораве углавном на сувим травнатим областима. Ова врста је угрожена и не лови се већ неколико деценија, колико су стари и примерци изложени у музеју.

До њеног истребљења дошло је због развоја пољопривреде и обрађивања земљаних површина, а слична ситуација је и са пољском јаребицом, која се раширених крила такође налази на једном од зидова.

За следећи експонат потребно је направити посебан увод. До сада се у свету одржало свега три Светске изложбе ловачких трофеја, 1937. у Берлину, и 1971. и 2021. године у Будимпешти.

На првој изложби у Берлину нашла се и диорама коју видите на слици и освојила је бронзано треће место. Диорама је, иначе, тродимензионални приказ, у овом случају направљен од дела препариране животиње и реалистичног сценарија у ком се налази.

Фото: Градске инфо

Осим јелена, дивљих свиња и поменутих птица, ту су и патке, зечеви, препелице и голубови. Изложени су и трофеји уловљених предатора, као што су вукови, шакали, лисице и дивље мачке.

Све ствари које смо вам представили и још много тога импресивније је видети уживо него на фотографији. У то се можете уверити и сами уколико посетите адресу Јована Ђорђевића 4, где се налази овај музеј у склопу Ловачког дома Војводине. Потребно је само да се најавите позивом на број: 021457023. Улаз је потпуно бесплатан, а посете можете најавити од 8 до 14 часова.


Gde Novi Sad krije jednog od najvećih mamuta u Evropi? (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.