Обиље воде, пространих ливада и густих шума омогућава изузетне услове за живот и опстанак разнолике фрушкогорске фауне. Посебна врста која настањује ЈП „Национални парк Фрушка гора“ јесу европски јелени.
Управо они спадају у посебан пројекат који спроводи Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Управа за шуме.
О чему је реч?
Наиме, у ЈП „Национални парк Фрушка гора“ настањено је одређен број европског јелена који је услед малог броја под строгим надзором стручњака.
Како би се наша фауна проширила и иоле вратила у нормалу, пројекат који је осмишљен има управо везе са европским јеленима.
Дошли су на идеју да 21 јединку европског јелена пребаце у централну Србију како би европски јелен слободно ходао и тим делом Србије и како би се њихово станиште проширило.
„Дивљач је претходно испитана у складу са планираним програмом контроле здравственог стања дивљачи од стране Управе за ветерину. Здравствено испитивање дивљачи је урађено у сарадњи са Научно ветеринарским институтом Нови Сад, и животиње су провеле неопходни одређени период у карантину“, кажу у ЈП „Национални парк Фрушка гора“.
Они ће наставити да буду праћени са чипом GPS-a, како би стручњаци могли да уочавају њихов развитак, као и то како су се адаптирали у новој средини.
Ове јединке су од изузетног значаја за природу и надамо се да ће оваквих пројеката, који су заиста светла тачка, бити још више.
Почетком 2000их, разни фактори су утицали на њихово нестајање са простора Националног парка Фрушка гора.
2006. године започет је пројекат реинтродукције европског јелена у Националном парку Фрушка гора. Једини циљ тада је био повратак јелена на Фрушку гору и успостављање баланса екосистема.
Годинама касније, европски јелен, сада већ, у великом броју, хода и пасе траву на Фрушкој гори, а његов траг ће ускоро да се виде и у Централној Србији.
Koje su zaštićene životinjske vrste u okolini Novog Sada? (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.