На подручју деловања РЦ Врбас, усеви сунцокрета се у зависности од локалитета, сортимента и времена сетве налазе у различитим фазама сазревања. Визуелним прегледом сунцокрета уочено је присуство беле трулежи, проузроковач (Sclerotinia sclerotiorum) , форма на глави сунцокрета .
Бела трулеж сунцокрета, (Sclerotinia sclerotiorum), јавља се на сунцокрету током читаве вегетације у разним облицима:
– Пропадање семена и клијанаца
– Увенуће биљака као последица заразе на корену и приземном делу стабла
– Увенуће и ломљење горњег дела биљака због инфекције на средини стабла
– Трулеж главице
Коренска форма беле трулежи јавља се од почетка бутонизације до краја вегетације сунцокрета. Главни симптом је увенуће биљака на приземном делу стабла, где долази до некрозе ткива. У условима повећане влажности, на оболелом ткиву, јавља се бела, вунаста навлака, од мицелије гљиве. Ткиво се размекшава и труне. На тим местима се формирају крупне склероције .
Стабљична форма јавља се на лисним дршкама у виду беличасте навлаке. Са заражених лисних дршки паразит прелази на стабло, на коме настају крупне некротичне пеге, јасно ограничене здравим ткивом. Заражена ткива се размекшавају и добијају изглед влажне трулежи. На тим местима долази до ломљења стабла и полегања биљака сунцокрета.
Главична форма јавља се после цветања на главицама на њеној доњој страни у виду мрких, некротичних пега. Заражено ткиво у оквиру пега се размекшава и почиње да трули. Пеге се шире и захватају целу главу, прелазе на вршни део стабљике до главе. Између семенки се образује густа бела мицелија, која се касније претвара у склероције.
Основни извор заразе у нашим условима, представљају: заражени остаци сунцокрета, у којима гљива остаје у виду мицелије или склероција, (у годинама јаких зараза, већи број склероција остаје у земљишту, не губећи виталност при разним условима исушивања, влажења и измрзавања земљишта), самоникле биљке сунцокрета доприносе одржавању инокулума у земљишту, као и преношење аскоспора ваздухом.
Мере заштите:
– Најефикаснија мера заштите је плодоред (5 до 6 година не гајити сунцокрет на истој парцели);
– Сетва мање осетљивих хибрида сунцокрета;
– Употреба семена добре клијавости;
– Дезинфекција семена фунгицидима;
– Сузбијање самониклих биљака.
Преузмите андроид апликацију.