У Зрењанину су почели да се постављају паметни уређаји за рециклажу амбалажног отпада, у продавницама и на шест јавних локација.
Одлагањем производа означених налепницом „Рециклирај“ грађани ће сакупљати бодове које могу искористити за попусте при куповини или за друге робне награде, најављено је данас на промоцији пројекта „Паметно рециклирај“ у Градској кући у Зрењанину.
Паметни уређаји за рециклажу постављају се у свим ИДЕА продавницама и Рода мега маркетима, саопштио је НАЛЕД.
Наводи се да ће паметни апарати примати тетрапак, лименке, стаклену и ПЕТ амбалажу производа компанија Цоца Цола ХБЦ, Књаз Милош, Царлсберг, Имлек, Раућ, Нектар и Ред Булл, које су се прикључиле пројекту под слоганом „Систем паметног сакупљања амбалажног отпада“.
Пројекат се реализује кроз програм „ДевелоППП“ немачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ), а заједнички га спроводе ГИЗ и Балл Пацкагинг, Секопак, Солагро Смарт Рецyцлинг, Мерцатор-С и Реверсе Логистицс Гроуп, у сарадњи са НАЛЕД-ом и Рецан Фондацијом.
Том приликом је градоначелник Зрењанина Симо Салапура рекао је да тај „град стално прати трендове у области зелене енергије и енергетске ефикасности јер брине о животној средини“.
„Заједно са Немачком организацијом за међународну сарадњу ГИЗ, пре само двадесетак дана, најавили смо почетак још једног еколошког пројекта на тему промоција коришћења соларне енергије“, рекао је он и нагласио да су у околини града подигнуте и две електране на биомасу, а у плану је изградња ветропарка.
Зрењанин је поводом пројекта паметног сакупљања отпада посетила и министарка за европске послове и климатска питања Немачке Ана Лирман, која је изразила подршку те државе Србији и земљама Западног Балкана у спровођењу „зелене агенде“.
„Чистија животна средина и боље управљање отпадом у контексту климатских промена кључни су за све земље региона на њиховом путу ка ЕУ, а нарочито за њихове грађане и грађанке“, навела је она.
Извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић навела је да увођење паметног система иде у прилог апсолутно свима, јер је реч о изузетно ефикасној методи која, према студији реномиране британске куће Еуномиа, може да помогне да се већ у прве три године прикупи више од 90 одсто амбалажног отпада.
„Наш циљ је да у Зрењанину за годину дана сакупимо 30 одсто од пласираних производа обележених налепницом Рециклирај, што би показало да је овакав модел одржив и да се може применити и у другим градовима и општинама“, изјавила је директорка.
Додаје се да ће се при убацивању сваког производа у паметне уређаје, на екрану појавити јединствени бар-код, који је неопходно унети у Солагро апликацију.
На свом личном налогу грађани ће прикупљати бодове, које затим могу заменити за ваучере у укљученим малопродајним објектима.
Преузмите андроид апликацију.